CSM Focşani a eliminat-o pe Viitorul Ianca din Cupa României

• echipa din Liga a III-a a câştigat cu 4-1 pe stadionul Ştefan Vrăbioru • Iacob a înscris unicul gol al gazdelor

Echipa din Liga a III-a a marcat de două ori în primele 21 de minute al partidei, prin Lupu şi Ionuţ Manu, iar la pauză CSM Focşani a condus cu 2-0. Întrodus după pauză, Andrei Crăciun a schimbat faţa jocului formaţiei gazdă astfel că în primele minute ale reprizei a doua Viitorul Ianca a fost echipa mai periculoasă în atac. Iar perioada bună de joc a gazdelor s-a concretizat în minutul 57, când Răzvan Iacob a redus din diferenţă. Gazdele au avut în două rânduri şansa de a egala, însă Daniel Cazan (min. 59) şi Iacob (min. 65) nu au reuşit să-l învingă pe portarul oaspeţilor. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 74, CSM Foşani s-a distanţat la 3-1, după reuşita lui Manu. Tot Manu a marcat cu patru minute înainte de finalul partidei, iar echipa din Focşani s-a impus cu 4-1 şi merge în etapa următoare a Cupei României la fotbal. La Viitorul Ianca au evoluat, încă din primul minut, noile achiziţii, Ionuţ Smeu, care a venit de la CS Făurei, şi Neluţu Zăgan, transferat de la Victoria Traian.

“Nu ne-am făcut de râs, dar, recunosc, am fost învinşi de o echipă mai bună. La 2-0 pentru oaspeţi am redus din diferenţă şi apoi am ratat egalarea în două rânduri, prin Cazan şi Iacob. În repriza a doua am avut şi o bară. Ţinând cont de faptul că noi am început pregătirile în urmă cu o săptămână, iar echipa vizitatoare a avut în componenţă jucători care au evoluat la Steau Bucureşti, mă refer la Dorinel Popa, consider că ne-am descurcat mai mult decât onorabil”, ne-a declarat la finalul partide Mihai Hrincă, antrenorul echipei Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca: Şerbu – Dobrin, Ioniţă, Zăgan, Smeu – Cazan, Colniceanu, Bratosin, Burlacu – Irimia, Iacob. În repriza a doua au mai intrat Andrei Crăciun, Pisică şi Sterpu.