CSM Comision a câştigat un set în primul amical de la Iaşi

Pentru cele două jocuri, profesorul Vladimir Stănescu nu şi-a propus decât exersarea unor scheme de joc, pentru că în această pauză competiţională tehnicianul brăilean a hotărât să facă unele schimbări pe posturi.
Miercuri, de la 17.30, s-a disputa primul meci şi, după cinci seturi, gazdele s-au impus cu 4-1.
Brăilencele s-au menţinut în plasa ieşencelor în primul set, având o revenire spectaculoasă de la 13-15 la 16-15, jocul a rămas echilibrat, dar, cu un final mai bun, gazdele s-au impus cu 25-21. Şi actul al doilea, în care formaţia brăileană a evoluat tot în formula standard - Niculcea, Tsankova, Dudnic, Ivan, Car (Ghiţă), Tudosie -, a fost echilibrat în prima sa jumătate, când, de altfel, şi scorul a fost la un moment dat egal, 15-15, dar tot ieşencele au câştigat cu 25-18. Setul al treilea, unul pe parcursul căruia antrenorul brăilean le-a avut în teren şi pe Arhip, Chiriţă, Tisianu şi Lungu, a fost adjudecat cu 25-20 de gazde, după care s-au mai disputat două seturi. Pe primul dintre ele l-a câştigat CSM Comision, pe cel de-al doilea ACS Penicilina Iaşi.
"Am întâlnit un adversar bun şi pot spune că ne-am atins scopul. Am făcut câteva modificări şi am vrut să vedem cum ne descurcăm în noua formulă, şi pot spune că este încurajatoare prestaţia fetelor noastre. Sper ca până la primul meci oficial important, cel cu CSU Galaţi, să prindem cea mai bună formă sportivă", a declarat antrenorul Vladimir Stănescu.