CS Făurei învinsă cu 8-0, în primul amical de Metalosport Galaţi

portarul Olteanu a fost eroul meciului în primele 19 minute • după ce a deschis scorul, Metalosport a făcut legea în teren

Sâmbăta trecută ,CS Făurei a pierdut la scor, 8-0, amicalul cu Metalosport Galaţi, formaţie care evoluează în a Liga a III-a. Fără golgeterul Stelian Nicoliţă dar cu jucători aflaţi în probe pe teren, CS Făurei a început foarte bine amicalul de pe terenul Siderurgistul şi a ratat patru mari ocazii de gol în primele 19 minute. În minutul 2, Percă a şutat la colţul scurt dar Olteanu a deviat mingea în afara careului. Olteanu şi-a trecut în cont alte două parade în minutele 6 şi 8, când a scos de la rădăcina barei, apoi de sub transversală, mingea şutată de Chirică. Formaţia din Făurei a continuat să-şi domine adversara, iar în minutul 13 Bardaş i-a pasat lui Grozea care a şutat înşelător însă mingea deviată de unul dintre fundaşii gălăţeni a fost scoasă de la vinclu de Olteanu. Muştruluiţi de pe margine de Mihai Ciobanu, gălăţenii au echilibrat jocul şi, la prima situaţie de poartă, au obţinut un corner, Chiriac (min. 20) a centrat la marginea careului mic şi Ghiţă a marcat pentru Metalosport. Din acest moment iniţiativa a aparţinut formaţiei din Liga a III-a care a reuşit ca până la pauză să mai înscrie de patru ori, prin Ionuţ Constantinescu (min. 24, 41), Mihu (min. 35), Milea (min. 40).

În repriza a doua, Munchiu a realizat “dubla”, iar pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi Iancu. În acest meci, la CS Făurei au fost testaţi Rusu, venit de la Dacia Unirea, Ionaşcu şi Vlăsceanu, promovaţi de la echipa de juniori A1, Voicu de la petrolul Berca şi Ifrim, jucător care a evoluat în Liga a IV-a din Buzău.

CS Făurei: Goicea (min. 50: Tudor; min. 80: Vlăsceanu) – Grozea, Poteraşu, Rusu (min. 30: Ionaşcu), Voicu (min. 46: Ifrim) – Percă, Chirică, Mâţă - Pungă, Vlad, Bardaş.

Metalosport Galaţi: Olteanu (min. 46: A. Constantinescu) – R. Oprea, Gâţă, Sevastian, Stancu – Milea, Munchiu (min. 46: Borza) – Chiriac (min. 32: Zaharia), Mihu, Istrate (min. 46: Iancu) – I. Constantinescu.