Conpet Cireşu a remizat, 3-3 la Sporting Lieşti

În primul meci oficial din 2014, Conpet Cireşu a obţinut un punct important la Sporting Lieşti, în perspectiva turneului play out, unde se vor lua în calcul rezultatele obţinute între ele de formaţiile aflate în zona locurilor 7-12 din seria a doua. Condusă cu 1-0 după reuşita lui Ancerencu, echipa pregătită de Vaile Darie a revenit în joc şi, în minutul 24, a reuşit să egaleze graţie unei lovituri libere excelent executate de fundaşul central Alexandru Ilie.
La cinci minute de la reluare, Stelian Nicoliţă a avut golul în vârful bocancului, însă s-a grăbit şi a şutat direct în portarul gazdelor. Oaspeţii au controlat jocul şi au trecut în avantaj în minutul 54, când Nicoliţă a centrat iar Andrei Crăciun a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii gazdelor. Sporting a egalat prin Bahnaşu, însă bucuria gazdelor a durat doar câteva minute, pentru că Stelian Nicoliţă i-a adus din nou pe oaspeţi în avantaj, min. 71, 3-2 pentru Conpet. Elevii lui Darie nu au ştiut să gestioneze finalul de partidă, iar Gârleanu a stabilit scorul final, 3-3 încă din minutul 78. Conpet a evoluat în inferioritate numerică în ultimele cinci minute pentru că fundaşul Colilie a fost eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător.
"Dacă eram mai atenţi în faza de apărare, plecam cu toate punctele de la Lieşti. Rezultatul este însă bun din punctul meu de vedere dacă ţinem cont de faptul că am avut în teren şase jucători sub 21 de ani", a declarat Vasile Darie la finalul partidei.

Conpet Cireşu: Soare - Dumitraşcu, Ilie, Colilie, Cireaşă - Balaban (min. 87: Vârlan), V. Gheorghe (min. 86: Preda), Crăciun - Niţă (min. 64: Grozea), Nicoliţă, M. Gheorghe (min. 58: Radu).