CFR Cluj a cistigat Cupa Romaniei pentru prima oara in istorie si a realizat eventul

Formatia CFR Cluj a cistigat pentru prima oara in istorie Cupa Romaniei Timisoreana, dupa ce a invins, simbata, scor 2-1 (0-0), echipa Unirea Urziceni, in finala disputata pe stadionul Ceahlaul din Piatra Neamt si a realizat eventul la trei zile dupa obtinerea primului titlu de campioana.
Golurile au fost marcate de Ruiz '50 si Semedo '64, pentru CFR Cluj, respectiv Danalache '60, pentru Unirea Urziceni, transmite corespondentul MEDIAFAX.
CFR Cluj a deschis scorul in minutul 50, prin Diego Ruiz, care a marcat cu un sut din voleu, de la 17 metri, in stinga portarului Bogdan Stelea.
Unirea Urziceni a restabilit egalitatea in minutul 60, prin Cristian Danalache. La un corner de pe partea dreapta, mingea a ajuns in careu la Galamaz si din acesta a ricosat la Danalache, care a marcat cu un sut din intoarcere de la 10 metri.
Campioana a revenit in avantaj in minutul 64, in urma unei reusite a lui Antonio Semedo. Cadu a executat o lovitura libera de la mare distanta, Semedo a reluat din prima spre poarta, Stelea a respins in fata si tot portughezul a inscris cu un sut sub transversala.
CFR Cluj: 44. Stancioiu - 2. Tony, 20. Cadu, 27. De Sousa, 4. Panin - 5. Manuel Jose (10. Trica '72), 31. Dani, 8. Peralta (6. G. Muresan '83), 19. Culio - 16. Semedo, 99. Ruiz (23. Fabbiani '80). Antrenor: Ioan Andone.
Unirea Urziceni: 12. Stelea - 24. L. Balint, 6. Galamaz, 29. D. Munteanu, 23. Bordeanu - 10. Mara (7. Bilasco '74), 19. Brandan, 3. Ricardo, 25. Paduretu (9. V. Negru '65) - 14. B. Stancu (11. Onofras '32), 15. Danalache. Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonase galbene: Manuel Jose '39, Ruiz '65, Stancioiu '81, Peralta '83, Fabbiani '90 / Galamaz '27, Paduretu '56, D. Munteanu '66
Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Aurelian Bogaciu (central), Marcel Savaniu, Eduard Dumitrescu (asistenti) si Istvan Kovacs (rezerva). Observatorii intilnirii au fost Paul Costas si Daniel Prodan.
CFR Cluj si Unirea Urziceni s-au aflat in premiera in finala Cupei Romaniei.
Golul inscris de Danalache in minutul 60 in poarta aparata de Eduard Stancioiu a fost primul si singurul incasat de CFR in editia 2007/2008 a Cupei Romaniei.
In aceasta editie, CFR Cluj a trecut de formatiile: FC Sacele (in saisprezecimi, scor 3-0), Jiul Petrosani (in optimi, scor 1-0), FC Brasov (in sferturi, scor 1-0), Dacia Mioveni (in semifinale, scor 3-0) si Unirea Urziceni (in finala, scor 2-1)
Unirea Urziceni a trecut in aceasta editie a Cupei Romaniei de echipele: FCM Baia Mare (in saisprezecimi, scor 4-1), Steaua (in optimi, scor 2-0), Rapid (in sferturi, scor 1-0), si Gloria Buzau (in semifinale, scor 1-0).
La meci au asistat 12.000 de spectatori.
Echipa CFR Cluj a fost insotita la Piatra Neamt de o galerie formata din aproximativ 3.000 de persoane. Aceasta a afisat un banner cu mesajul "Azi scriem istorie" si a scandat in repetate rinduri "Campionii! Campionii!".
Formatia Unirea Urziceni a fost sustinuta de o galerie formata din circa 2.000 de persoane.
Inainte de startul partidei, pe marginea terenului au fost activati mai multi vulcani de artificii si aproape 10.000 de baloane au fost lansate in vazduh din tribunele stadionului Municipal. In pauza meciului organizatorii au oferit un spectacol de lumini. Nocturna a fost stinsa, iar pe teren au fost proiectate siglele celor doua cluburi din finala si cea a FRF, precum si conturul hartii Romaniei.
Presedintele de onoare al FC Ceahlaul, Gheorghe Stefan, a spus ca in vara va schimba gazonul pe stadionul Municipal, dupa ce in prima repriza jucatorii au ratat mai multe executii din cauza terenului.
Inainte de inceperea partidei, imnul Romaniei, "Desteapta-te, romane!", a fost intonat de soprana Felicia Filip si de interpretul de muzica populara Nicolae Furdui Iancu.