CF Brăila - retrospectiva turului

La finalul primei părţi a sezonului competiţional 2011-2012, formaţia CF Brăila are 23 de puncte şi ocupă locul al 5-lea, iar revirimentul s-a produs sub bagheta antrenorului Viorel Ion.
Adus la Brăila în luna iulie, "Vioară" a avut la dispoziţie puţin timp ca să alcătuiască o echipă al cărei obiectiv era menţinerea în acest eşalon. Situaţie dificilă, ţinând cont de faptul că la acea vreme majoritatea formaţiilor din Liga a II-a aveau loturile conturate.
Noul antrenor a început acţiunea de construcţie a echipei printr-o campanie de transferări şi după un cantonament centralizat în Lacu Sărat şi câteva partide de verificare, mult mai puţine decât şi-ar fi dorit noul tehnician, CF Brăila a început campionatul.
Cu "implanturi" operate inteligent şi o strategie elaborată extrem de rapid, CF Brăila a reuşit un tur de campionat foarte bun, fiind după 15 etape la doar 3 puncte distanţă de locul al doilea.
Pentru retur, Viorel Ion are gânduri mari, visează la unul dintre cele două locuri care asigură accederea în Liga I.
CF Brăila a avut o evoluţie bună şi în Cupa României, unde a eliminat două formaţii puternice, Delta Tulcea şi Săgeata Năvodari, fiind eliminată, în şaisprezecimi, de Gaz Metan Mediaş, echipă care în toamnă a evoluat în UEFA League.

Start perfect de sezon pe teren propriu pentru brăileni

La Botoşani, brăilenii au jucat bine în repriza a doua, au dominat tactic şi teritorial, dar au pierdut la limită.
Primul meci pe teren propriu a însemnat şi prima victorie pentru formaţia de la Dunăre, care a realizat scorul etapei, 4-0, în disputa cu una dintre formaţiile cu pretenţii, FC Snagov.
Pungă (min. 20) a centrat din corner şi Călin a trimis mingea, cu capul, în vinclul porţii oaspeţilor. Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 30, după o fază identică cu aceea de la deschiderea scorului, cu Pungă pe post de servant şi cu Gabriel Bosoi pe post de marcator. Cu o torpilă, Vlaicu a dus scorul al 3-0 iar Pălimaru, din penalty a stabilit scorul final, 4-0 pentru CF Brăila care urca pe locul al patrulea în clasament.
În următoarea deplasare CF Brăila a pierdut la scor de forfait partida de la Victoria Brăneşti, după care a revenit pe Municipal şi a bifat al doilea succes pe teren propriu, 3-2 în partida cu nou promovata Callatis Mangalia. Nu a fost însă o simplă formalitate pentru brăileni. Conduşi cu 1-0, elevii lui "Vioară" au reuşit ca după numai un minut să egaleze prin Moise (min. 9), ba chiar să treacă în avantaj după alte patru minute, graţie reuşitei lui Ndigwe.
Callatis a egalat până la pauză, dar până la urmă câştig de cauză au avut gazdele, pentru că Pungă a centrat perfect din corner, iar Gabriel Bosoi, din plonjon, a înscris golul de trei puncte cu 13 minute înainte de finalul aprtidei.

Umiliţi la Năvodari, victorie mare cu CSMS Iaşi

După succesul din Cupa României se aştepta ca formaţia brăileană să-şi ia măsuri de siguranţă, adică să contracareze jocul elevilor lui Constantin Gache în deplasarea din etapa a 5-a. Numai că după 90 de minute brăilenii sufereau cea mai severă înfrângere din tur.
Derby-ul brăileano-ieşean a început cu un război mediatic
Conducerea CSMS Iaşi a cerut schimbarea unui arbitru asistent şi a observatorului de joc, pentru că aceştia erau din Constanţa, judeţul care avea formaţii contracandidate la promovare şi cu o zi înaintea partidei CCA a făcut modificarea cerută.
Reacţia lui Viorel Ion a fost promptă. "Nu este normal ca înainte cu o zi înaintea partidei să se facă modificări în brigada de arbitri. În situaţia în care voi vedea că suntem dezavantajaţi, voi retrage echipa de pe teren", a fost declaraţia dată înainte de meci de "Vioară".
Partida de pe 24 septembrie nu a început sub cele mai bune auspicii pentru brăileni, pentru că, în minutul 21, Călin a făcut un fault de începător la marginea careului şi căpitanul ieşenilor, Claudiu Tudor, a deschis scorul, 0-1.
Viorel Ion a făcut însă două modificări inspirate şi CF Brăila a început cursa pentru egalare, pe care a realizat-o în prelungirile primei reprize, după un gol spectaculos marcat de "căpitanul" Gabriel Bosoi. Repriza secundă a fost la discreţia brăilenilor, însă golul victoriei a venit abia în minutul 88, când Voicu l-a angajat în careul ieşean pe Ndigwe şi nigerianul a trimis mingea în plasa porţii lui Popa.

Înfrângere în prelungiri în derby-ul de la Galaţi

În etapa a 7-a a urmat un alt derby de tradiţie din Liga a II-a, Dunărea Galaţi - CF Brăila, unul care a început foarte bine pentru brăileni. În minutul 23, Pungă a centrat perfect, portarul gălăţean a ieşit pe sub minge şi, de la 4 metri, Bosoi a trimis mingea la colţul scurt, 0-1. Brăilenii au plecat cu un avantaj minim la cabine după o repriză în care gazdele au trimis de două ori mingea în barele porţii apărate de Budur.
Autogolul lui Borbely (min. 52) a relansat partida. În continuare s-a jucat pe contre, însă soarta partidei s-a decis în ultimele secunde ale prelungirilor, când Bârlădeanu a şutat de la 30 de metri şi mingea deviată de Chelaru a poposit în plasa porţii brăilene, astfel că, în locul unei remize echitabile, jocul s-a încheiat cu victoria gazdelor.

Victorie în prelungiri cu FCM Bacău, remiză cu Farul

Au urmat două partide pe teren propriu, din care brăilenii au obţinut 4 puncte.
Cu FCM Bacău a fost un meci cu o repriză secundă dominată autoritar de gazde, CF Brăila a căutat cu disperare golul şi în cel de-al doilea minut de prelungire l-a reuşit. Moise a luat o acţiune pe cont propriu, a urmat o centrare liftată şi Pălimaru a aşezat mingea, cu capul, la rădăcina barei lui Stamatin, declanşând bucuria pe Municipal.
În etapa a 9-a, formaţia de la Dunăre a fost din nou în postura de a alerga după egalare după ce Farul a deschis scorul în minutul 25, prin Pătulea. Moise şi Otvoş nu au găsit spaţiul porţii, dar a fost mai inspirat fundaşul central Călin, care a trimis mingea în poarta lui Toma după o centrare din corner a nigerianului Ndigwe.
Acţiunea de atac din minutul 92 putea aduce trei puncte brăilenilor, însă Gabriel Ion a fost blocat in extremis de fundaşii oaspetilor şi meciul s-a încheiat 1-1.

Coşmarul finalurilor de meci a continuat la Ovidiu

La Ovidiu, CF Brăila a făcut o primă repriză foarte bună, însă nu a avut om de gol. Eliminarea lui Călin din minutul 37 a redus din forţa de atac, însă bine organizaţi în teren, brăilenii au păstrat tabela intactă până în minutul 90, când Iancu a centrat, mingea a fost deviată de unul dintre apărătorii brăileni şi Larie a şutat fără speranţe pentru Budur.
CF Brăila a fost din nou la un pas de a obţine primul punct în deplasare, însă coşmarul finalurilor de meci i-a urmărit şi de această dată pe elevii lui Viorel Ion.

Victoria cu Dinamo - cadoul perfect pentru Viorel Ion, care împlinea 44 de ani

Pe 29 octombrie, Viorel Ion a împlinit 44 de ani, iar la ceas aniversar elevii săi i-au oferit cel mai frumos cadou posibil, victoria cu Dinamo II, un succes la limită după un meci în care brăilenii şi-au creat numeroase ocazii de gol, dar au ratat din toate poziţiile.
Golul de trei puncte a venit în minutul 14, când Moise a şutat înşelător din lovitură liberă de la 17 metri şi Ciucă a scăpat mingea în plasă.
La Otopeni, în etapa a 12-a, brăilenii au reuşit cel mai bun joc în deplasare, dar tot au pierdut.

Gabriel Ion a parafat prima victorie în deplasare

În partida din etapa a 13-a de pe Municipal nu s-a văzut nicio diferenţă între echipa de pe locul al doilea, Delta Tulcea şi cea de pe poziţia a opta, CF Brăila. A fost un meci în care arbitrii nu au acordat un penalty gazdelor şi au anulat eronat un gol înscris de Ndigwe în minutul 58.
Cu toate acestea, formaţia brăileană putea obţine cele trei puncte
după ce Vlaicu a driblat tot ce a întâlnit în cale, a centrat în faţa porţii, dar Gabriel Ion a văzut târziu mingea şi nu a reuşit să o trimită spre poartă, de la doar 7-8 metri.
Gabriel Ion a parafat însă prima victorie în deplasare a formaţiei brăilene, un cadou pe care mijlocaşul l-a făcut suporterilor în ziua în care a împlinit 21 de ani.
Formaţia brăileană a reuşit, la Giurgiu, ceea ce şi-a dorit încă din startul campionatului, victoria în deplasare. În acest meci a ieşit la rampă Gabriel Ion, care, chiar în ziua în care a împlinit 21 de ani, a reuşit să dea o pasă de gol şi Moise a fructificat-o în minutul 52, iar cu şapte minute înainte de finalul partidei, cu un şut din interiorul careului mare, a stabilit scorul final, 2-0 pentru CF Brăila, succes care a urcat CF Brăila pe locul al 5-lea în clasament.
Formaţia pregătită de Viorel Ion a câştigat la scor de forfait ultimul meci de pe teren propriu, graţie golurilor marcate de Bosoi, Ndigwe şi Henry şi a încheiat sezonul de toamnă pe locul al 5-lea.

Bosoi - fundaşul golgeter

În tur, în campionat, pentru CF Brăila au evoluat 22 de fotbalişti.
Fundaşul dreapta Gabriel Bosoi a fost singurul fotbalist de la CF Brăila care a jucat toate minutele în tur. "Căpitanul" formaţiei de la Dunăre a evoluat în 15 partide, a bifat 1.350 de minute şi a înscris 5 goluri foarte importante pentru echipa sa. El este urmat în acest top de un alt brăilean, fundaşul central, Laurenţiu Ivan, cu 1.130 minute jucate în 13 meciuri, nu a marcat niciun gol şi de Clement Pălimaru 1.097 minute în 14 jocuri, "vârful" CF-ului având doar 2 reuşite.
Aportul jucătorilor brăileni în tur: Bosoi 1.350 minute, 15 meciuri, 5 goluri, Ivan (1.130,13, 0), Pălimaru (1.097, 14, 2), G. Ion (1.082, 14, 1), Călin (1.080, 12, 2), Voicu (1.034, 14, 1), Otvoş (1.026, 12, 0), Budur (990, 11, 0), Vlaicu (773, 10, 0), Pânzaru (771, 12, 0), Moise (734, 13, 3), Ndigwe (729, 12, 3), Pungă (516, 9, 0), Borbely (424, 8, 0), B. Dumitru (373, 5, 0), Leu (360, 4, 0), V. Stan (308, 6, 0), Neacşu (300, 4, 0), Dăniţă (283, 9, 0), Necoară (226, 4, 0), Henry (125, 4, 1), G. Costache (12, 1, 0).