CF Brăila a câştigat cu 1-0 amicalul cu Unirea Slobozia

Pentru că la Brăila nu a avut un teren pentru a disputa amicalul cu Unirea Slobozia, echipa antrenată de Alin Pânzaru a trebuit să se deplaseze la Amara pentru ultimul test înaintea startului sezonului de primăvară. Meciul s-a disputat pe o suprafaţă de joc bună şi a fost câştigat de brăileni cu 1-0, golul victoriei fiind înscris de Neagoe, din penalty.

"O victorie întâmplătoare. De rezultat sunt mulţumit, de joc nu, a existat aceeaşi preocupare a jucătorilor noştri de a găsi vinovaţi pentru nereuşitele lor, fie terenul, fie arbitrajul le-a creat probleme în opinia lor. Este, totuşi, o victorie de moral înaintea startului sezonului de primăvară, am învins ocupanta locului al doilea din seria Est", a fost concluzia lui Alin Pânzaru după acest meci.
Ndigwe (min. 15) a creat panică în careul advers, iar trei minute mai târziu, Dima a trimis mingea pe lângă ţintă de la opt metri, în situaţie de unu la unu cu portarul Dobre. A urmat o serie de trei ocazii de gol ale gazdelor, irosite pe rând de Bolat, Florea şi Ibrian. Presiunea gazdelor la poarta brăileană a crescut şi în minutul 35, Ignat a faultat în propriul careu, Unirea Slobozia a beneficiat de un penalty, însă Emil Nanu a şutat peste transversala porţii apărate de Comănescu.
În repriza a doua jocul s-a mai echilibrat, brăilenii au insistat mai mult şi în minutul 77, a fost rândul lor să beneficieze de o lovitură de pedeapsă, după ce Iordache a fost faultat în careul echipei gazdă. Neagoe a şutat la poartă, Dobre a respins însă mingea, a ajuns tot la mijlocaşul brăilean care, a doua oară, nu a mai ratat şansa golului.
CF Brăila s-a impus cu 1-0 în ultimul amical şi de astăzi se pregăteşte pentru partida cu Farul Constanţa, meci programat sâmbătă, pe Municipal, de la ora 11.00.
CF Brăila: Comănescu (min. 60: Leu) - Spiridon (min. 46: Colilie), Olenic (min. 46: Petean), Ignat, Roşu - Spătaru, Ivan, Neagoe, Dima (min. 46: Iordache), Frunză (min. 46: Cl. Ionescu) - Ndigwe (min. 69: Cazan).