Ceahlaul a sarbatorit inaugurarea nocturnei, printr-o victorie la scor

Lidera seriei intii, Ceahlaul, dupa ce si-a asigurat deja promovarea, a mai reusit sa faca un pas spre Divizia A si in privinta elementelor de ordin organizatoric. Astfel, vinerea trecuta, formatia de sub Pietricica a evoluat pentru prima data pe teren propriu in nocturna. Evenimentul a fost sarbatorit de nemteni cu o victorie clara, 3-0, in fata Preciziei Sacele, nimeni alta decit formatia cu cea mai buna aparare din serie. Jucatorul meciului a fost Tibi Serban, el reusind sa marcheze doua goluri de generic.
Elevii lui Marin Barbu au promis la finalul jocului sa faca in continuare spectacol la toate meciurile de pe teren propriu, fiecare dintre ele reprezentind in opinia lor un mod de a sarbatori promovarea in Divizia A.
Lupta pentru locul al doilea continua. Forex a cistigat o prima "lupta" cu una dintre candidatele la locul secund, Dacia Unirea, si si-a pastrat un avantaj de doua puncte in fata concitadinei FC Brasov, care la rindul ei a revenit pe treapta a treia, in detrimentul brailenilor.
Un pas important a facut si FC Botosani care a cistigat disputa de la Constanta, cu Portul, printr-un gol marcat de Grigoruta in minutul 90.
Dacia Unirea a pierdut o "lupta" insa nu si "razboiul", din etapa urmatoare echipa lui Imilian Serbanica avind toate sansele sa reintre in carti, deoarece Forex va evolua in deplasare la Tirgoviste, iar FC Botosani are o partida extrem de dificila pe teren propriu, in compania Ceahlaului.

Callatis a luat "un balon de oxigen", Laminorul a mai facut un pas spre Divizia C

Incet - incet incep sa se "limpezeasca apele" in subsolul clasamentului. Dupa Midia care s-a retras din campionat, alte doua echipe au facut pasi gresiti in aceasta runda. Laminorul Roman a pierdut pe teren propiu, cu 1-2, disputa cu Dunarea Galati si ocupa penultimul loc in clasament, urmind ca in etapa viitoare sa intilneasca, tot pe teren propriu, pe Altay Navodari, formatie care a spulberat cu 3-0, simbata, pe FC Tirgoviste. In situatia in care formatia din Navodari va reusi cel putin o remiza la Roman, sansele Laminorului de a scapa de retrogradare devin aproape nule.
Surpriza etapei o constituie remiza obtinuta de Callatis la Petrolul Moinesti. Practic la Moinesti rezultatul intilnirii s-a stabilit inca dupa primul sfert de ora. Callatis a deschis scorul in minutul 5, cind Marin a transformat o lovitura de la 11 metri iar Jipa a egalat in minutul 15. Formatia din Mangalia s-a baricadat apoi in defensiva si a reusit sa obtina un punct foarte important in lupta pentru evitarea retrogradarii, provocind totodata Moinestiului o cadere de doua locuri in clasament.
Interesanta a fost si disputa de la Suceava. Dupa o prima repriza fara gol, gazdele au deschis scorul prin Roman insa Gloria a reusit sa egaleze dupa numai opt minute, in urma reusitei lui Ciobanu. Virful de atac al sucevenilor, Viorel Dinu, a reusit insa sa marcheze in minutul 90 si sa aduca victoria, in extremis, pentru Cetatea.