Campioana mondială Norvegia, eliminată de la Campionatul Mondial

Campioana mondială en-titre la handbal feminin, Norvegia, a fost eliminată în sferturile de finală ale CM din Serbia de naţionala ţării gazdă, cu scorul de 28-25 (15-16), celelalte echipe calificate în semifinale fiind Polonia, Brazilia şi Danemarca.
În primul meci din sferturile de finală al zilei, Polonia, care a eliminat România în optimi, a învins Franţa cu scorul de 22-21 (11-8).
În disputa dintre Brazilia şi Ungaria a fost nevoie de prelungiri, după ce la pauza mare sud-americancele conduceau cu 12-11, iar la expirarea timpului regulamentar de joc, tabela arăta 26-26. Victoria a revenit Braziliei, cu scorul de 33-31.
În celelalte două partide din sferturi s-au înregistrat rezultatele: Germania-Danemarca 28-31 (17-17) şi Norvegia-Serbia 25-28 (16-15). Astfel, campioana mondială şi olimpică en-titre a ratat calificarea în semifinale.
Astfel, în semifinalele de azi vor juca Polonia-Serbia, respectiv Brazilia-Danemarca.
Naţionala României a fost eliminată, duminică seară, în optimile de finală de Polonia, cu scorul de 31-29 (13-17).
România a încheiat anterior grupa D preliminară pe locul doi, rezultatele sale fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria şi 29-23 cu Cehia. Calificarea în sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici.
Echipele eliminate în optimile de finală au încheiat participarea la CM, la care nu se mai joacă meciuri de clasament final, exceptând President Cup, pentru locurile 17-24, care a desemnat ierarhia, după cum urmează: 17. Tunisia, 18. China, 19. Argentina, 20. Congo, 21. Paraguay, 22. Algeria, 23. Republica Dominicană şi 24. Australia.
Finalele pentru medalii sunt programate duminică, la Belgrad.