Brailencele si-au luat revansa

Cit timp au avut combustibil buzoiencele, au reusit sa tina pasul cu elevele antrenorului Liviu Paraschiv, insa perioada de joc echilibrat s-a incheiat deja in minutul 12, moment al jocului in care handbalistele brailene s-au desprins la doua goluri, 6-4 dupa doua reusite marca Alina Braniste si Ionela Cucu. Liliana Craciun a marcat pentru 7-4, pentru ca la atacul urmator, golgetera Buzaului, Cornelia Rimbu, sa marcheze unicul ei gol din acest meci.
A urmat o dubla reusita a celei care avea sa devina cea mai prolifica jucatoare a partidei, Anca Lipan, dupa care, timp de sapte minute, HC Dunarea nu a reusit sa inscrie nici un gol.
Lipsa de eficacitate a echipei brailene l-a deteminat pe antrenorul Liviu Paraschiv sa o introduca in joc si pe Elena Moise, handbalista care revenea astfel pe terenul de joc dupa o absenta de doua luni. Moise a evoluat doar 2 minute si a scos o aruncare de la 7 m pe care a transformat-o Anca Lipan si cu cinci minute inainte de finalul primei reprize gazdele conduceau cu 10-7.
Pina la pauza, HC Dunarea a mai inscris de doua ori, buzoiencele o singura data, iar decalajul dintre cele doua combatante era de patru goluri in favoarea gazdelor.
In repriza a doua HC Dunarea si-a continuat drumul spre victorie, iar cea mai mare diferenta s-a inregistrat in minutul 44, cind brailencele conduceau cu 20-11.
Fara sa forteze, elevele lui Liviu Paraschiv au cistigat partida la o diferenta confortabila, una meritata si au urcat pe locul al saselea in clasament, urmind ca duminica, in runda a 19-a, sa intilneasca, tot pe teren propriu, pe Tomis Constanta.
Pentru HC Dunarea cele mai multe goluri le-au marcat Anca Lipan 11, Alina Braniste 6 si Ionela Cucu 5, iar pentru buzoience, Ramona Geana 10 si Nicoleta Rusu 4.