Brăilenii au avut superioritate numerică 26 de minute, dar nu au ştiut să o gestioneze

În campionatul trecut CF Brăila a remizat pe Municipal şi a pierdut cu 3-2 la Slobozia, anul acesta scenariul s-a repetat, a fost 2-2, la Brăila şi 1-0 pentru Unirea, la Slobozia. Formaţia brăileană nu a reuşit să obţină nici în acest campionat un rezultat bun la Unirea Slobozia, cu toate că din minutul 64 gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după ce mijlocaşul Macare a primit al doilea cartonaş galben.
Meciul a fost însă unul anost, de nivelul Ligii a III-a. Ambele formaţii au fost în zi slabă şi doar golul marcat de Liviu Mihai în minutul 34 a mai animat puţin spiritele în tribună, în prima parte a meciului.
În repriza a doua gazdele au căutat să menţină fragilul avantaj şi le-a fost destul de uşor să-şi realizeze obiectivul în faţa unei formaţii măcinate de mari probleme financiare. Unirea Slobozia nu a profitat de două indecizii ale portarului Leu, CF Brăila nu a reuşit să marcheze golul egalizator, cu toate că şi-a creat două mai situaţii de gol. Prima s-a derulat în minutul 72. Lansat pe culoar, Bosoi l-a driblat pe portarul Dobre şi a şutat la poartă, însă Toma a degajat mingea de pe linia porţii. În cel de-al doilea minut de prelungire a părţii secunde, după un corner al brăilenilor, mingea a ajuns la Spiridon, însă acesta a şutat, de la 2 metri pe lângă ţintă şi astfel Unirea Slobozia s-a impus la limită. CF Brăila a bifat a cincea înfrângere consecutivă şi pare că se îndreaptă cu paşi repezi spre Liga a III-a.
CF Brăila: Leu - Bosoi, Ignat (min. 73: Ndigwe), Necoară, Frunză - Ivan (min. 83: Spiridon) - Ciocâlteu, Ochia, Iordache - Câmpeanu, Cazan (min. 61: Dima).