Brăilencele s-au ridicat la înălţimea vicecampioanelor naţionale

Cu doar 12 jucătoare în lot şi apoi fără Aneta Pârvuţ din minutul 22, HC Dunărea a făcut un joc foarte bun în deplasarea de la Baia Mare. Înainte de această partidă Costică Buceschi declara că brăilencele merg la HCM Baia Mare cu dorinţa de a demonstra că merită să evolueze în cupele europene, iar handbalistele au demonstrat acest lucru. Formaţia de la Dunăre a jucat de la egal la egal cu vicecampioana naţională. Mai mult, în prima repriză, HC Dunărea a condus în două rânduri, ultima dată cu 8-7 în minutul 19. Formaţia vizitatoare a stat în plasa băimărencelor, astfel că elevele antrenorului Aurelian Roşca s-au detaşat în câştigătoare abia în finalul partidei. Oana Apetrei a fost din nou jucătoarea care a tras echipa după ea, iar Zamfirescu şi Tiron au reuşit un joc bun în faţa echipei de la care au fost împrumutate un sezon la Brăila.
Pentru HCM Baia Mare aceasta a fost ultima repetiţie înaintea partidei cu Ferenvaros din Liga Campionilor, meci programat vineri, de la ora 20.00. HC Dunărea va juca următorul meci pe teren propriu, pe 13 februarie, în compania echipei Măgura Cisnădie.
Pentru HC Dunărea au marcat: Horjea 5 goluri, Zamfirescu 5, Tiron 5, Apetrei 3, Czeczi 3, Pârvuţ 1, iar pentru HCM Baia Mare au înscris Pineau 4 goluri, Jezic 4, Tănăsie 4, Nechita 3, Perianu 3, Abbingh 2, Gaiger 2, Elisei 1, Szucs 1, Marin 1, Elisei 1, Tătar 1.