Brăilencele au mimat handbalul şi au înregistrat a doua înfrângere consecutivă

Duminică seara, HC Dunărea a bifat al doilea insucces consecutiv. Înaintea partidei de la Bucureşti handbalistele pregătite de Viorel Alexandru erau optimiste, însă pe terenul din sala Rapid în afară de Dobre şi Farcău, jucătoarele brăilene au mimat handbalul. Dacă HC Dunărea a câştigat cu şansă pe teren propriu partida cu penultima clasată, CSM Ploieşti, la Baia Mare şi la Bucureşti brăilencele nu au avut nicio şansă să obţină puncte. Horjea şi Moldovan parcă au uitat dintr-o dată să mai joace handbal de calitate, iar celelalte jucătoare au evoluat după scenarii proprii. HC Dunărea are mari lacune în apărare, iar în faza de atac jucătoarele brăilene vor să scape cât mai repede de minge, fac greşeli neforţate şi ratează pe bandă rulantă.

La Bucureşti HC Dunărea a avut puţine momente în care a lăsat impresia că îşi doreşte un rezultat pozitiv, însă chiar şi atunci brăilencele nu au reuşit decât să egaleze. Formaţia brăileană a egalat la 3-3, 4-4, 5-5, 6-6 şi 9-9, a stat în plasa gazdelor până în minutul 27, moment al partidei în care Farcău a transformat o aruncare de la 7 metri şi echipa sa mai avea de recuperat doar un gol ca să restabilească egalitate.
Bucureştencele au avut însă un final de repriză foarte bun şi după primele 30 de minute şi-au creat un avans de patru lungimi, 14-10.
În repriza a doua brăilencele au mai avut două tresăriri de orgoliu, au egalat la 16-16 în minutul 38 graţie reuşitei extremei Czeczi şi la 17-17 un minut mai târziu după reuşita pivotului Raluca Irimia. Predoi a marcat imediat pentru 18-17 în minutul 40 şi din acest moment CSM Bucureşti, cu Dobrin şi Vărzaru în prim plan, a dictat ritmul partidei.
HC Dunărea a pierdut la scor, iar şansele de a prinde podiumul încep să se diminueze simţitor. Miercuri, de la ora 18.00 formaţia brăileană va juca pe teren prorpiu cu HCM Roman, un meci în care se poate decide cine va ocupa locul al treilea la finalul returului.
Pentru HC Dunărea au marcat Farcău 7, Perianu 5, Czeczi 4, Moldovan 2, Irimia 1, Horjea 1, Adespii 1.