Brăilencele au fost bătute şi la propriu şi la figurat

* braşovencele s-au apărat aşa cum au făcut-o pe tot parcursul meciului, peste limita regulamentului

Duelul de la Braşov a fost unul spectaculos, echilibrat, în care ambele combatante au făcut risipă de energie pentru a se impune, însă, la final, formaţia brăileană a pierdut, pe mâna arbitrilor, cel de-al treilea meci oficial din 2012.
Partida a avut două momente importante: primul s-a derulat în finalul primei reprize, când trupa Marianei Târcă a reuşit să se desprindă la cinci goluri, şi unul pe finalul meciului, atunci când arbitrii Marta şi Hendrea au permis jocul la intimidare al gazdelor, iar brăilencelor le-au refuzat trei aruncări de la 7 metri. Una dintre victimele braşovencelor a fost Constantinescu, care, după un duel la semicercul advers, a părăsit terenul de joc cu capul spart.
Nu este mai puţin adevărat că gazdele au irosit patru aruncări de la 7 metri şi că au fost campioane la aruncarea mingei în barele porţii brăilene, un capitol la care nu s-au lăsat mai prejos nici brăilencele.
Până în minutul 12 ambele formaţii au mers cap la cap, au condus pe rând, dar, după două greşeli ale brăilencelor, ASC Corona s-a desprins la 5-3.
HC Dunărea a egalat în minutul 19, la 7-7, şi echilibrul s-a păstrat până în minutul 23, moment al partidei în care, la 9-8, pentru braşovence, Elena Voicu a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Balint, iar trei munute mai târziu, tot de la 7 metri, Burghel a trimis mingea în bara porţii brăilene.
Scorul a devenit ulterior 11-8 pentru gazde, iar diferenţa se putea mări dacă Zamfir nu ţintea bara la o nouă aruncare de la 7 metri.
Profitând de alte câteva ezitări ale adversarelor, braşovencele şi-au creat un avans de cinci goluri după primele 30 de minute.

Adespii, Constantinescu şi Lobach au simţit pe pilea lor "îngăduinţa" arbitrilor

Şapte minute din partea secundă a jocului niciuna dintre cele două echipe nu a reuşit să marcheze, abia după această perioadă Burghel a dus scorul la 15-9, dar Adespii a transformat o aruncare de la 7 metri şi a dat tonul revenirii formaţiei brăilene.
Elevele antrenorului Ioan Băban s-au apărat mult mai bine în această parte a meciului şi, profitând de cele trei eliminări consecutive din tabăra gazdelor, s-au apropiat la trei lungimi, 13-16, de adversarele lor, în minutul 45.
Gabriela Vasile a parat o aruncare de la 7 metri a lui Cherescu, iar partida a avut în continuare un ritm alert.
De la jumătatea reprizei secunde şi-au intrat în rol arbitrii, ei nu au acordat o lovitură de la 7 metri formaţiei vizitatoare după un fault grosolan asupra Andreei Adespii, şi scorul a rămas în continuare 20-18 pentru gazde.
Liliana Crăciun a marcat totuşi în minutul 56 şi HC Dunărea s-a apropiat la doar un gol, 19-20, de gazde, cu patru minute înainte de finalul partidei.
Formaţia Marianei Târcă s-a detaşat iar la două lungimi după ce a marcat Pop, însă Brot le-a readus din nou pe brăilence în plasa braşovencelor în minutul 28.
La acest scor, Gabriela Vasile a avut o intervenţie salutară pentru echipa sa, a 11-a din acest joc, dar pe atacul formaţiei brăilene Yushchenko a ţintit bara porţii apărate de Stăcuţa Guiu.
HC Dunărea a avut posesia mingei pe finalul meciului şi putea egala dacă arbitrii acordau, cum era şi corect, o aruncare de la 7 metri brăilencelor după un fault grosolan făcut de Pop asupra Anastasiei Lobach, dar ei nu au văzut ce a văzut toată ţara (meciul a fost televizat).
În ultimul minut de joc însă, braşovencele s-au apărat aşa cum au făcut-o pe tot parcursul meciului, peste limita regulamentului, şi şi-au păstrat fragilul avantaj.

Pentru HC Dunărea au marcat Adespii 5, Lobach 4, Brot 4, Crăciun 3, Yushchenko 3, Horjea 2, iar pentru ASC Corona, Zamfir 6, Balint 5, Burghel 5, Pop 3, Seifer 2, Tudorache 1.