Brăilencele şi-au luat revanşa

Handbalistele brăilence şi-au luat revanşa în faţa bucureştencelor după eşecurile din campionatul trecut, la o diferenţă minimă, este adevărat, dar decalajul de un gol nu reliefează raportul de forţe din teren.
HC Dunărea a fost echipa care a controlat autoritar jocul în prima repriză, fapt reliefat şi de evoluţiile scorului, min. 4: 3-1, min. 14: 10-8, însă a urmat o replică bună de câteva minute a bucureştencelor şi, după reuşitele Gabrielei Mihalschi şi ale Alinei Dobrin, s-a restabilit egalitatea în minutul 16, era 10-10, ba chiar formaţia vizitatoare a reuşit să treacă, pentru unica dată în acest joc, în avantaj, după golul înscris de Mihalschi în minutul 20.
Replica gazdelor a fost promptă, Iancu a egalat la 12-12 şi, cu toate că Gureşoaia a parat o aruncare de la 7 metri executată de Horjea, jocul a curs în favoarea gazdelor. Cea mai prolifică jucătoare de pe teren, Alina Horjea, a înscris la faza următoare şi brăilencele erau din nou în avantaj.
CSM Bucureşti a mai avut o tresărire de orgoliu şi a egalat la 13-13, dar din minutul 24 şi până la finalul reprizei brăilencele au perforat de şapte ori poarta Alinei Iordache şi au plecat la cabine cu un avantaj categoric, 20-13.

Relaxarea prematură a dus la un final de meci cu emoţii

Brăilencele au ieşit la fel de motivate de la cabine şi au continuat să facă spectacol. HC Dunărea a condus cu 22-15, ultima reuşită fiind cea a interului Anastasia Yushchenko, şi au urmat 23-16, după golul înscris de Iancu, scor la care Gabriela Vasile a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Popa, iar decalajul dintre cele două combatante s-a mărit la opt lungimi, şi 28-20 după reuşita Loredanei Iancu.
Considerând că au deja victoria asigurată, gazdele au slăbit puţin ritmul de joc în ultimul sfert de oră al partidei, iar CSM-ul a profitat din plin, reuşind să se apropie la două goluri, 26-28 şi 29-31 în minutul 55, moment al jocului în care, pentru proteste repetate la deciziile arbitrilor, Vasile Mărgulescu a primit cartonaşul roşu şi a fost trimis în tribună.
Meciul a devenit tensionat, însă, spectatorii brăileni şi-au impulsionat favoritele, iar HC Dunărea a obţinut o victorie meritată în faţa unei formaţii bucureştene în revenire de formă după startul ezitant de campionat, prima din 2012.
Elevele profesorului Ioan Băban îşi păstrează intacte şansele la podium.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 11, Iancu 9, Brot 4, Crăciun 3, Yushchenko 3, Lobach 2, iar de la CSM Bucureşti principalele realizatoare au fost Geană şi Anghelinei, ambele cu câte 6 goluri înscrise.