Betis Sevilla - Steaua Bucuresti, scor 0-3

Betis Sevilla: 1.Contreras - 27.Melli, 4. Juanito, 16. Nano, 2. Luis Fernandez - 17.Joaquin, 18. Rivera, 8. Arzu (6. Dani '57), 24. Edu, 11. Tardelli (21.Xisco '56) - 29. Robert. Antrenor: Lorenzo Serra Ferrer.
Steaua: 13. Carlos - 22. Ogararu, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 16. Nicolita (21. A. Criste '85), 6. Radoi (28. Lovin '81), 22. Paraschiv, 11. Bostina (7. Oprita '72) - 10. N. Dica, 19. V.Iacob. Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Cartonase galbene: Luis Fernandez '38 / Paraschiv '19, Bostina '40, Dica '62

Echipa Steaua Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), formatia spaniola Betis Sevilla, in mansa secunda a optimilor competitiei, transmite trimisul MEDIAFAX.
Primul gol al echipei Steaua a fost marcat, in minutul 54, de Banel Nicolita, care a scapat singur de la 35 de metri si l-a executat pe Contreras.
In minutul 60, Joaquin (Betis) a primit cartonasul rosu pentru ca l-a lovit in fata pe Nicolae Dica.
Steaua si-a marit avantajul in minutul 78, cind Nicolae Dica a centrat de pe partea stinga, iar Victoras Iacob a reluat nestingherit cu capul din marginea careului mic.
Ultimul gol al formatiei bucurestene a fost reusit tot de Banel Nicolita, in minutul 83, cind a sutat de la 20 de metri, din pozitie centrala, in poarta aparata de Contreras.
Dupa primirea primului gol, jucatorii spanioli au fost fluierati de proprii suporteri. In momentul schimbarii, jucatorul echipei spaniole, Arzu, a avut o iesire nervoasa, fiind huiduit de public.
Dupa marcarea celui de-al doilea gol de catre Steaua, spectatorii au parasit masiv stadionul, iar dupa golul trei pasele stelistilor erau insotite de ole-uri, spectatorii aplaudind prestatia jucatorilor Stelei.
La finalul meciului, stelistii au mers si au salutat galeria.
In urma primirii cartonasului galben, Bostina este suspendat pentru primul meci din sferturile de finala ale Cupei UEFA.
La meciul disputat pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan au asistat aproximativ 25.000 de spectatori, printre care s-au aflat 1500 de suporteri romani, majoritatea luind loc intr-un sector al unei peluze. Printre cei care au asistat la meci s-au numarat si Laurentiu Rosu (Recreativo Huelva) si Gheorghe Craioveanu (Getafe).
La plecarea jucatorilor Stelei de la hotel, situat la aproximativ 150 de metri de stadion, acestia au fost aplaudati si incurajati de o suta de suporteri romani. Stelistii au dat autografe si s-au fotografiat cu acestia. La sosirea la stadion, jucatorul Daniel Balan si-a cumparat de la o toneta un tricou al echipei Betis.
Inainte de debutul meciului, la statia de amplificare s-a auzit un mesaj de bun venit in limba romana, prezentarea echipei bucurestene fiind facuta de un roman stabilit in Spania de 13 ani.
Steaua este a doua echipa romaneasca ce obtine calificarea in sferturile Cupei UEFA, dupa ce Rapid a acces in aceasta faza a competitiei, miercuri, desi a fost invinsa, cu 3-1, de SV Hamburg, in mansa retur a optimilor.
Steaua a obtinut calificarea in sferturile Cupei UEFA chiar pe stadionul unde, in 1986, echipa romana a cistigat Cupa Campionilor Europeni, in fata formatiei FC Barcelona. La reusita formatiei conduse de Cosmin Olaroiu au asistat si fosti jucatori ai echipei din 1986, printre care Helmuth Duckadam, Lucian Balan, Stefan Iovan, Adrian Bumbescu, Mihail Majearu, Ilie Barbulescu, Constantin Pistol, Marin Radu II si Marius Lacatus, precum si antrenorul de atunci Emeric Ienei.
Celelalte echipe calificate in sferturi sint Middlesbrough, FC Sevilla, Levski Sofia, Schalke 04, Zenit Sank Petersburg si FC Basel. Tragerea la sorti a meciurilor din sferturi va avea loc vineri, la Nyon.