Barcelona a spulberat Valencia în Cupa Spaniei

Barcelona e ca şi calificată în finala Cupei Spaniei, după ce a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din ultimul timp. Catalanii s-au impus cu 7-0 în faţa Valenciei, după un meci fără istoric. Suarez şi Messi au fost eroii meciului, potrivit digisport.ro.
Fără victorie în La Liga de când a preluat-o pe Valencia, Gary Neville avea o performanţă de invidiat în Cupa Spaniei: Valencia era neînvinsă în această competiţie, în 5 meciuri şi avea un golaveraj excelent, 11-1.
Barcelona varianta 2015-2016 însă redeschide problema celei mai bune echipe din toate timpurile. Cu Suarez (un „poker") şi Messi (triplă) în zi de graţie, „extratereştrii" au defilat. Ba chiar şi-au permis luxul să rateze un penalty, prin Neymar, în minutul 45^3. Impresionantă a fost nu doar diferenţa de scor, ci maniera în care s-a disputat partida. În repriza secundă, la adăpostul scorului de pe tabelă şi a omului în plus (Mustafi a văzut roşu la penalty-ul obţinut de Messi), trupa lui Luis Enrique nu a mai forţat. Totuşi, a reuşit să puncteze de patru ori, graţie apărării visătoare a adversarului.
De menţionat faptul că Messi, graţie celui de-al doilea gol înscris în această seară, a atins borna 500 pentru Barcelona, în toate competiţiile.
În a doua semifinală a Cupei aseară s-au întâlnit Sevilla şi Celta Vigo.

Messi a făcut istorie

Leo Messi a reuşit o triplă în meciul cu Valencia, din prima manşă a semifinalelor Cupei Regelui Spaniei, înscriind în minutele 29 (pentru 3-0), minutul 59 (pentru 4-0) şi minutul 74 (pentru 5-0), după ce Luis Suarez reuşise, şi el cu o dublă, să ducă scorul la 2-0.
A fost al 34-lea hattrick al carierei lui Messi pentru Barcelona, al doilea al anului în curs şi al treilea în Cupa Regelui, astfel: 25 în La Liga, 3 în Copa del Rey (Atletico-2009, Betis-2011, Valencia-2016), 5 în Champions League şi 1 în Supercupă.
În plus, cu cele trei hattrick-uri reuşite cu naţionala Argentinei, Messi a marcat 37 de triple de-a lungul întregii sale cariere.
Argentinianul din atacul Barcelonei a ajuns la 11 reuşite în 2016, în ceva mai mult de o lună, în toate competiţiile, mai multe decât orice alt jucător din prima ligă spaniolă.
Mai mult, golul al doilea reuşit de Messi va intra cu siguranţă în istoria fotbalului, fiind reuşita cu numărul 500 din cariera decarului blaugrana. Leo a reuşit 436 de goluri pentru Barcelona, 49 pentru Argentina, 14 pentru naţionala U20 a Argentinei şi două pentru naţionala U23 a Argentinei.
Messi a reuşit 23 de goluri în acest sezon pentru Barcelona, în toate competiţiile.