Bănel Nicoliţă, decisiv pentru CS Făurei

• fostul internaţional stelist a marcat un eurogol în minutul 54, a egalat şi a relansat partida • Vali Apostol a marcat golul de trei puncte, iar CS Făurei a câştigat cu 2-1 partida cu Progresul Spartac

Formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă continuă seria meciurilor foarte bune. CS Făurei a dispus în etapa a 26-a cu 2-1 de Progresul Spartac şi are primul obiectiv, menţinerea în Liga a III-a, ca şi realizat. Decisiv în voctoria cu bucureştenii a fost Bănel Nicoliţă, care în calitatea sa de antrenor – jucător, a ştiut cum să-şi motiveze jucătorii după ce echipa sa a fost condusă cu 1-0. Pe fondul unui joc echilibrat, dar cu o posesie a mingei superioară a gazdelor, bucureştenii au obţinut un penalty pe care l-a trsansformat Ciprian Stanciu în minutul 24. Cu toate că echipa gazdă a dominat teritorial, Progresul Spartac a condus cu 1-0 la pauză.

CS Făurei a revenit de la cabine cu dorinţa de a obţine un rezultat pozitiv şi susţinută de peste 200 de spectatori a reuşit să obţină o lovitură liberă în minutul 54. Bănel Nicoliţ a trimis mingea în vinclul porţii apărate de Vlad. Din acest minut echipa bucureşteană l-a înlocuit pe Vlad cu Grigore dar şi acesta a primit gol în minutul 77, când mijlocaşul stânga al gazdelor, Dragomir, a recuperat mingea la mijlocul terenului şi i-a pasat lui Apostol care a marcat golul de trei puncte pentru CS Făurei.

La 1-1, oaspeţii au irosit două şanse de gol prin Radu şi Curt. De asemenea, în prelungirile partidei Progresul Spartac a cerut un nou penalty însă arbitru de centru a considerat că nu este cazul şi partida s-a încheiat cu victoria meritată a echipei CS Făurei.

În urma acestui success, formaţia manageriată de fostul internaţional stelist are asigurată menţinerea în Liga a III-a, urmând ca în partidele rămase de disputat CS Făurei să încerce să mai urce unul - două locuri în clasament.

CS Făurei: Stavrev – Mocanu (min. 54: Băicoianu), Bârsănel, B. Nicoliţă, Agache – Percă, Apostol, Roată, Dragomir – A. Puşcaşu (mi. 87: Drezaliu), S. Nicoliţă.