Au fost desemnate semifinalistele Cupei "Trandafirul"

Luni au continuat intrecerile din cadrul Cupei "Trandafirul" la minifotbal, partidele din

sferturile competitiei fiind mult mai disputate si mai spectaculoase decit cele desfasurate in week end-ul trecut, in care favoritele s-au

impus fara probleme.
Ultimul meci al zilei, cel dintre echipele LPS-ului si ale Gr. Scolar "Mihail Sebastian", poate fi considerat chiar

finala competitiei. Ambele formatii au etalat un fotbal de calitate, foarte spectaculos, in care fazele de poarta s-au succedat cu

repeziciune. Reprezentatia din teren a fost egalata de o atmosfera incendiara in tribuna, unde s-au "infruntat" cele doua galerii, dar la

crearea atmosferei de mare derby au contribuit si alte citeva sute de spectatori, in marea lor majoritate colegi ai competitorilor din cele

patru partide ale zilei.
Nu la fel de bine s-a comportat insa brigada de arbitri, formata din Emil Cristian si Hrinca. Primul a pacatuit

prin neimplicare, iar cel de-al doilea printr-un arbitraj tendentios care a avantajat echipa de la "Mihail Sebastian".
In urma gafelor

lui Hrinca, LPS-ul a jucat din minutul 24 cu un om in minus si tot el a gresit flagrant in momentul in care nu i-a acordat cartonas rosu

portarului de la "M. Sebastian", care a iesit si a retinut balonul la un metru in afara careului.
Lasind la o parte aspectul mentionat,

unul pentru care oficialii aflati in tribune ar trebui sa-i lase sa mai reflecteze pe cei doi in afara competitiilor, partida a fost extrem

de spectaculoasa, cu prelungiri si lovituri de departajare si a ridicat la maximum adrenalina celor din tribune.
LPS-ul a deschis scorul

prin Marius Lupu, insa acelasi jucator a gafat la inceputul partii secunde cind a deviat mingea in propria poarta si astfel a restabilit

egalitatea. In inferioritate numerica, din minutul 24, echipa LPS-ului, pregatita de Catalin Teodor, a facut eforturi mari pentru a opri

iuresul adversarei. Echipa celor de la "M. Sebastian" a ratat mai multe ocazii clare de a transa jocul in favoarea ei, dar atit la finalul

timpului regulamentar, cit si dupa cele doua reprize de prelungire scorul a ramas egal, 1-1, si astfel s-a trecut la executarea loviturilor

de departajare. Catalin Stanciulescu a adus echipa oaspete in avantaj insa Cosmin Costea a restabilit egalitatea la 2. Iulian Bratu a sutat

pe linga poarta, iar Mihai Munteanu a adus LPS-ul in avantaj, 3-2. Portarul LPS-ului a aparat apoi la sutul lui Marius Coman si si-a dus

astfel echipa in semifinale.

Echipa de la "Panait Cerna" a ramas acum principala contracandidata a LPS-ului la cistigarea trofeului

In primul meci al zilei, echipa Gr. Scolar "Panait Istrati" a pierdut cu 1-7 intilnirea cu echipa de la "D. P. Perpessicius", eroul

partidei fiind jucatorul echipei oaspete, Negutu Cazan, autor a patru goluri.
Celelalte doua meciuri ale zilei au fost echilibrate. Gr.

Scolar "C. Brincoveanu" s-a impus cu 4-2, dupa ce la pauza scorul a fost egal, 1-1, in fata echipei Liceului "N. Iorga". Pentru invingatori

au inscris Gabriel Bosoi, de doua ori, Bardas si Ciurea, iar pentru formatia oaspete Stefan Voicu, care si-a trecut in cont, la rindul lui, o

dubla.
Formatia Liceului "Panait Cerna", una dintre favoritele ramase in competitie, a cistigat cu 3-1 disputa cu echipa Gr. Sc. "C. D.

Nenitescu". Pentru echipa pregatita de profesorul Titi Bajarca au inscris Petrica Bucur 2 si Alexandru Huba, iar pentru invinsi Vasile Tincu.

Deoarece a fost eliminat in acest joc, Petrica Bucur nu va evolua in urmatorul meci.