Atleţii de la LPS Brăila au repetat înaintea finalelor

• la openul rezervat juniorilor de la Bucureşti, brăilenii au dominat probele de 60 m garduri • Robert Simion şi Darius Techiu au câştigat gardurile la masculin, Bianca Toader, Denisa Balaban şi Andreea Mocanu la feminin

La sfârşitul săptămânii trecute, Sala “Ioan Soter” din Bucureşti a găzduit un concurs de atletism open, pentru juniorii U20, U18 şi U16. La această competiţie, LPS Brăila a participat cu un lot format din 30 de sportive, iar rezultatele obţinute au fost cele aşteptate.

În concursul juniorilor I, Robert Simion, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, a câştiga proba de 60 m garduri, timpul realizat de el fiind 8:18 secunde. În aceeaşi finală, colegul său de grupă, Robert Hariga, s-a clasat pe locul al treilea (8:52 secude). Tot în concursul juniorilor I, Bianca Toader, de la grupa profesorului Nicu Roată, a câştigat ambele probe la care a concurat la feminin, 60 m plat cu timpul 7:92 secunde şi 60 m garduri, 8:92 secunde. La juniori II, Darius Techiu, sportiv pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a câştigat proba de 60 m garduri, acelaşi rezultat fiind realizat de colega sa de grupă, Denisa Balaban, în concursul feminin. Tot la juniori II, atletul pregătit de Sica Lazăr, Denis Buricea, s-a clasat pe locul al doilea la 60 m garduri.

Rezultate bune la acest concurs de verificare au avut şi juniorii III care vizează medalii în acest sezon atletic de sală. Astfel, Andreea Mocanu de la grupa profesorului Florinel Ilie a câştigat atât proba de 60 m plat cât şi pe cea de 60 m garduri, iar Răzvan Anghel, atlet antrenat de Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul secund la garduri. Tot la juniori III Andreea Marinescu a ocupat poziţia a treia la 60 m garduri.

“A fost un concurs de verificare open, pentru trei categorii de juniori. Atleţii noştri au avut evoluţii bune, majoritatea şi-au îmbunătăţit propriile recorduri, acum aşteptăm finalele pe categorii de vârstă”, ne-a declarat profesoara Luiza Gorciac.