AC Milan a cistigat Liga Campionilor si si-a luat revansa in fata echipei Liverpool

Antrenorul echipei AC Milan, Carlo Ancelotti, a trimis in teren urmatorii jucatori: 1. Dida - 44. Oddo, 13. Nesta, 3. Maldini, 18. Jankulovski (4. Kaladze '80) - 8. Gattuso, 21. Pirlo, 23. Ambrosini, 10. Seedorf (19. Favalli '90a2) - 22. Kaka, 9. Inzaghi (11. Gilardino '88).
Formatia Liverpool, antrenata de Rafael Benitez, a evoluat in formula: 25. Reina - 3. Finnan (2. Arbeloa '88), 23. Carragher, 5. Agger, 6. Riise - 16. Pennant, 14. Xabi Alonso, 20. Mascherano (15. Crouch '78), 32. Zenden (7. Kewell '59) - 8. Gerrard - 18. Kuyt.
Cartonase galbene: Gattuso '40, Jankulovski '54 / Mascherano '58, Carragher '60.

Echipa AC Milan a cistigat Liga Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, cu scorul de 2-1, formatia Liverpool, in finala disputata la Atena, luindu-si, astfel, revansa pentru esecul din ultimul act al competitiei din 2005, cind englezii au revenit de la 3-0 si au cistigat trofeul la penaltiuri.
AC Milan a cistigat pentru a saptea oara in istorie Liga Campionilor, dupa golurile inscrise de Inzaghi, in minutele 45 si 82. Liverpool a punctat prin Kuyt '89.
AC Milan a deschis scorul in minutul 45, cind Andrea Pirlo a executat o lovitura libera de la 18 metri, mingea a depasit zidul si l-a lovit in brat pe Filippo Inzaghi, intrind apoi in poarta.
Acelasi Inzaghi a marcat pentru 2-0, in minutul 82. El a asteptat la limita ofsaidului o pasa de la Kaka, a ramas singur cu Pepe Reina, care i-a iesit in intimpinare, si a inscris pe sub portarul spaniol.
Liverpool a redus din diferenta in minutul 89, prin Dirk Kuyt, care a marcat cu capul, din careul mic, dupa o deviere a unui coechipier la o centrare de pe stinga.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Germania, condusa la centru de Herbert Fandel, ajutat la cele doua linii de asistentii Carsten Kadach si Volker Wezel. Al patrulea oficial a fost Florian Meyer.
AC Milan ocupa, cu sapte trofee, locul doi in topul echipelor cu cele mai multe Ligi ale Campionilor cistigate, dupa Real Madrid (9).