SPORT
România va găzdui Campionatele Europene individuale de tenis de masă din 2028
România va găzdui Campionatele Europene individuale de seniori din 2028, a anunţat preşedintele Federaţiei Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, pe pagina sa de Facebook.
Cluj-Napoca a mai găzduit Campionatele Europene de cadeţi din 2018, Europenele pe echipe din 2021 şi Europenele Under-21 din 2022 şi 2026.
Cristinel Romanescu a anunțat că România va găzdui Campionatele Europene individuale de seniori din 2028
”And the winner is … România!! (câştigătoarea este România) Boardul Executiv al ETTU, întrunit la Gondomar, Portugalia, a decis să acorde României organizarea Campionatului European individual de tenis de masă, seniori, 2028.
O bucurie, o onoare şi un impuls motivaţional puternic pentru FRTM, la fel ca şi la celelalte ediţii ale campionatelor europene sau mondiale organizate pana acum.
Mulţumesc colegilor mei Adriana Zamfir, Cristian Creţu şi Beatrice Romanescu, precum şi întregii echipe a FRTM, Consiliului Director, dar şi sportivilor, antrenorilor şi staffurilor tehnice. Împreună suntem Team Romania’”, se arată în mesajul lui Romanescu.
ETTU a decis ca pe lângă acordarea Europenelor individuale din 2028 oraşului Cluj-Napoca, să acorde organizarea Europenelor pe echipe din 2029 oraşului suedez Helsingborg.
Naționala feminină a României a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial din iunie 2026
Medalia a fost asigurată după calificarea în semifinale, în urma victoriei cu Franța. Fetele din naționala României au început sărbătoarea imediat după meci și la un moment dat s-au urcat pe masa de tenis.
Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu şi Elena Zaharia sunt componentele echipei naționale feminine de tenis de masă a României
Bernadette Szocs a fost cea care a dat ”tonul” și s-a urcat pe masă, urmată de coechipierele din echipa națională a României.
Federația Internațională de Tenis de Masă a publicat imaginile pe contul oficial de pe rețelele sociale, iar modul în care jucătoarele României au sărbătorit marea performanță nu a fost văzut cu ochi buni în lumea tenisului de masă. În ceea ce privește echipa masculină, România a pierdut la tenis de masă în optimile competiției, scor 1-3 în fața Chinei. Reprezentativa asiatică a câștigat ultimele 11 ediții ale Mondialului de tenis de masă.
ARTICOLE CARE V-AR PUTEA INTERESA
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
DE ACELAȘI AUTOR































