Social Media

SĂNĂTATE

Mult mai puține cazuri Covid, la început de iarnă

Publicat

în

• dacă în urmă cu două luni, la Brăila, situația covid înregistra un nou vârf al îmbolnăvirilor, fiind înregistrate și primele decese din acest sezon, iată că la început de iarnă, incidența este mult mai scăzută
 
A scăzut semnificativ numărul cazurilor Covid-19, la Brăila. Cel puțin față de luna octombrie a acestui an, când numărul infectărilor depășea 100, la începutul lunii decembrie au fost înregistrate doar 10 cazuri de coronavirus. Astfel, potrivit unei situații centralizate pusă la dispoziție de către reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Brăila, două dintre cele 10 cazuri au fost înregistrate în rândul copiilor, dar nu s-a impus spitalizarea niciunui pacient. Cifrele au fost raportate de medici în săptămâna 1-8.12.2023, când pacienții au prezentat forme ușoare de boală care s-au putut trata la domiciliu, sub observația medicilor de familie.
Dacă ne uităm și la cifrele din evidențele centrale, și aici se vor observa mai puține cazuri față de lunile precedente. Astfel, la începutul lunii au fost înregistrate, la nivel național, 1.171 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, cu peste 8.000 de cazuri mai puține față de prima săptămână a lunii octombrie. Vorbim, mai exact, de intervalul 2-8 octombrie a.c. când au fost înregistrate, la nivel național, 9.719 cazuri noi de persoane infectate.
Preventiv, unii specialiști recomandă vaccinarea antigripală, testarea la orice suspiciune și dacă vă știți cu alte probleme de sănătate, indicat este să consultați un medic înainte de a vă trata singuri.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului își asumă eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.
Adaugă comentariu

Răspunde la comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile