POLITIC
Florin Cîrligea despre prețul combustibilului: «Guvernul să scadă acciza!»
* este opinia omului de afaceri Florin Cîrligea, președintele AUR Brăila, deputat în Parlamentul României, ca o posibilă soluție pentru scăderea prețului combustibilului * acesta a punctat că în Bulgaria nu există taxa pe valoare adăugată la acciză, motiv pentru care prețul combustibilului este cu 2 lei mai mic decât la noi
Războiul din Iran își face simțite efectele la nivelul pieței combustibililor, iar șoferii din România sunt nevoiți să se scotocească și mai mult în buzunare pentru a-și alimenta mașinile cu carburant. În acest context, redactorii ”Obiectiv – Vocea Brăilei” au luat legătura cu președintele AUR Brăila, deputatul Florin Cîrligea, cunoscut ca partener al Rompetrol (prin firmele sale), pentru a vedea cum consideră acesta că ar trebui să acționeze Guvernul și dacă în opinia sa prețul va continua să crească.
Deputatul a fost destul de rezervat în a face prea multe comentarii, însă a afirmat că Guvernul ar trebui să scadă acciză, ceea ce ar conduce automat la o scădere a prețului, la un nivel similar cu cel din Bulgaria în momentul de față.
”Guvernul să scadă acciza! Și toate taxele pe care le-au băgat de 1,80 lei în ultimul an și trei luni. Bulgarii au 300 de euro și noi avem 600! Plus TVA! Bulgarii au 9 și noi avem 21. Deci, atenție mare, la noi se adaugă la acciză și TVA-ul, ei nu au așa ceva. Au acciza separat, fără TVA la acciză. Numai din chestiile acestea au cu 2 lei mai jos decât noi. Deci da, având în vedere că statul român a mărit acciza și TVA-ul aferent acesteia începând din 1 ianuarie 2025 până la ora actuală cu 1,60 lei, cu toate taxele, dar fără TVA-ul aferent. Numai la acciză ia 1,60 lei. Deci dacă «domnul statul» ar renunța pe timp limitat să aducă acciza la nivelul 31 decembrie 2024 prețul ar fi cu 1,60 lei mai jos. Ar fi 7,60 lei. Ca la bulgari! Cu 2 lei mai ieftin decât la noi. Vă dați seama, să avem taxă pe valoare adăugată la acciză?!”, a declarat Cîrligea.
Potrivit știrilor ProTV, ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a afirmat că este rezervat în a acţiona asupra accizei, ca modalitate de a reduce preţul la carburanţi. Acesta a spus că o reducere nu ar garanta preţuri mai mici. După cum relatează digi24.ro, România se confruntă cu a noua scumpire la pompă din ultimele două săptămâni, având de-a face cu prețuri record pentru carburanți. Potrivit sursei citate, benzina standard a ajuns să fie vândută chiar și cu 8,82 lei pe litru, în timp ce motorina costă 9,39 lei, iar varianta premium urcă până la 9,94 lei. În acest context, autoritățile au precizat că analizează ce măsuri pot lua pentru a face față creșterilor, care se apropie deja de pragul de 10 lei pe litru.
ARTICOLE CARE V-AR PUTEA INTERESA
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
DE ACELAȘI AUTOR






































