Fotbal Liga a IV-a

Voinţa Vişani a realizat surpriza primei etape e returului

CS Făurei bifat al 11-lea succes • “Rădulescu a arbitrat de nota 10”, consideră Ionel Drăgoi după egalul obţinut de Gloria Movila Miresii la Şuţeşti

În prima etapă a returului Ligii a IV-a, doar Victoria Cazasu a câştigat pe teren propriu. În trei jocuri s-au impus oaspeţii, iar partida de la Şuţeşti s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce Gloria Movila Miresii a condus de două ori. Voinţa Şuţeşti a egalat în finalul primei reprize, iar în cea de a doua niciuna dinte cele două combatante nu a mai reuşit să marcheze. “Rezultat echitabil, Ionuţ Rădulescu a arbitrat de nota 10”, a declarat imediat după meci Ionel Drăgoi, antrenorul echipei Gloria Movila Miresii.

Penultima clasată, Voinţa Vişani, a câştigat cu 1-0, pe stadionul “Ştefan Vrăbioru” partida cu Viitorul Ianca şi a realizat surpriza rundei, asta în condiţiile în care formaţia gazdă a ratat un penalty în repriza a doua. În urma acestei victorii echipa din Vişani urcă de pe locul al 10-lea, pe al 6-lea.

Lidera CS Făurei a câştigat fără drept de apel la Însurăţei, dar scorul a fost de doar 4-0 deoarece Stelian Nicoliţă, Pungă, Bardaş şi Chirică s-au jucat cu ocaziile în repriza a doua.

Victoria Traian, pentru care Ciocan a realizat o “dublă”, a câştigat cu 4-1 pe terenul ultimei clasate, Pandurii Tudor Vladimirescu. Satelitul Daciei Unirea pentru care au evoluat şi câţiva jucători de la echipa de seniori, a pierdut la scor, 4-0, în deplasarea de la Victoria Cazasu. În urma acestui succes, formaţia din Cazasu, pentru care Alex Cotigă a înscris de două ori, şi-a consolidat locul al treilea în clasament.

După 12 etape podiumul în Liga a IV-a se prezintă astfel: 1 CS Făurei 31 puncte, 2 Victoria Traian 23 puncte, 3 Victoria Cazasu 20 puncte.