Voinţa Făurei Sat a produs surpriza etapei

Etapa a 2-a a fazei judeţene brăilene a Cupei României la fotbal nu a fost lipsită de surprize, cea mai mare fiind victoria clară obţinută de Voinţa Făurei Sat, locul al 5-lea în seria a doua, a Ligii a V-a, în faţa uneia dintre echipele cu tradiţie din Liga a IV-a, CS Făurei. Un singur meci a avut nevoie de prelungiri, cel de la Romanu dintre Romgal, penultima clasată din seria întâi a Ligii a V-a şi penultima clasată din Liga a IV-a, Gloria Movila Miresii. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, iar câştigătoarea, Romgal, a fost stabilită în urma autogolului lui Scarlet din minutul 115. Scorul etapei a fost stabilit de Viitorul Însurăţei care s-a impus cu 10-0 în faţa Voinţei Bărăganul, după un meci în care Sorin Techiu a marcat şase goluri. Două meciuri, cel de la Chimia şi cel de la Şuţeşti, au fost omologate cu 3-0 în favoarea echipelor vizitatoare deoarece gazdele nu au asigurat asistenţa medicală. Partida dintre Stars Brăila şi Siretul Vădeni a fost omologată cu 3-0 în favoarea gazdelor, deoarece, la acest scor, în minutul 86, echipa vizitatoare s-a retras de pe teren, în mod nejustificat, la îndemnul delegatului Grigore Dobre. Meciul dintre Comagrim Dudeşti şi Viitorul Galbenu s-a încheiat cu victoria oaspeţilor cu 2-1, însă partida a fost omologată cu 3-0 în favoarea echipei din Dudeşti deoarece Viitorul a folosit doi jucători, pe Şerban Feraru şi pe Viorel Cireaşă, care sunt legitimaţi la o grupare sportivă din judeţul Buzău.
"Au fost multe meciuri interesante, cu răsturnări de scor şi cu surprize. Unele plăcute, altele nu, dar AJF Brăila va lua măsuri întotdeauna atât împotriva falsurilor cât şi a indisciplinei", a declarat Mihai Ianoş, secretarul AJF Brăila.