Viitorul a remizat, 2-2, în amicalul cu Sporting Liești

• Chivu și Postolea au înscris pentru echipa din Ianca • Marius Coman a ratat trei mari ocazii de gol

Viitorul Ianca a încheiat la egalitate, 2-2, amicalul pe care l-a susținut sâmbăta trecută la Galați, cu Sporting Liești. Așa cum o arată și scorul, jocul a fost echilibrat, cu perioade de posesie a mingei de fiecare parte.

Mihu a șutat de la 25 de metri în minutul 8, însă Vlăsie a fost la post și a deviat mingea de sub transversală. În minutul 20, Marius Coman a trimis mingea la colțul lung, însă nu a reușit să o cadreze pe spațiul porții. Tot Coman a primit mingea în partea din dreapta a careului mic al celor de Sporting, portarul a ieșit inoportun, dar nici de această dată acesta nu a găsit poarta. Și cum ocaziile se răzbună, în minutul 42, Sporting a deschis scorul, din lovitură liberă, prin Crihană.

În repriza a doua, Viorel Tănase a făcut câteva modificări și în minutul 53, după o combinație rapidă, mingea a ajuns la Chivu, care a marcat un eurogol și a egalat, 1-1. Sevastian o putea aduce în avantaj pe Sporting, în minutul 56, dar a șutat puțin pe lângă țintă, însă două minute mai târziu el a fost servant la golul marcat de Mihu și Sporting conducea cu 2-1.

Coman a ratat în minutul 60, singur cu portarul. Scorul final, 2-2,  a fost stabilit de Postolea.

“Un meci bun, un test reușit. Ne-am creat ocazii, încet, încet jucătorii înțeleg ceea ce eu îmi doresc de la ei”, ne-a declarat antrenorul Viorel Tănase.

Viitorul Ianca: Vlăsie – Iordache, Popa, Moroianu, Coteț – Păvălache, Chivu – Gherghișan, Ciucureanu, Băluță - M. Coman. În repriza a doua au mai jucat A. Mihai, Mucuță, M. Dima, Comșa, Petrache, Ciochină, Postolea, Cozman, Comșa, Șoptică, Chircă.