Viitorul Ianca victorie la scor, 5-0, în partida cu Dacia Unirea

* formația pregătită de Adrian Baldovin s-a calificat în etapa a 3-a a Cupei României * Marius Coman și Șoptică au realizat câte o “dublă” * Ciucureanu a reușit un eurogol * sâmbătă, Viitorul Ianca joacă la Plopu cu Aerostar Bacău iar Dacia Unirea se deplasează la CSM Focșani

Conform calculelor hârtiei, Viitorul Ianca a câștigat cu 5-0 partida cu Dacia Unirea și s-a calificat în faza a 3-a a Cupei României. Adrian Baldovin l-a titularizat pe Vladimir Cozman, iar cel mai tânăr jucător al Viitorului, a avut o prestație consistentă la mijlocul terenului.

Cum era de așteptat Viitorul Ianca a controlat jocul însă Marius Coman nu a putut deschide scorul în minutul 9. Replica Daciei Unirea a venit în minutul 14 când Vartolomei a șutat din alergare iar Mihai a deviat mingea în corner. Una dintre cele mai frumoase faze ale partidei s-a derulat în minutul 20. După o cursă pe dreapta, Petrache a centrat în fața porții, Chivu a recentrat iar Marius Coman a șutat pe direcția portarului din 6 metri.

Viitorul a forțat deschiderea scorului și a reușit să înscrie în minutul 32. Ciucureanu a centrat în forță din lovitură liberă iar Marius Coman a deviat mingea la colțul lung al porții apărate de Butunoiu. Vali Robu

și-a încercat șansa de la distanță în minutul 42 însă mingea a ocolit cadrul porții.

Moroianu a luftat din 4-5 metri cu poarta goală în penultimul minut al primei reprize însă în prelungirile acesteia Ciucureanu a marcat un eurogol și la pauză echipa din Ianca avea un avantaj liniștitor, 2-0.

În primele minute ale reprizei a doua Dacia Unirea a avut câteva situații de poartă însă formația brăileană nu are încă un lot adecvat Ligii a III-a, iar juniorii din propria pepinieră mai au încă multe lucruri de pus la punct. Astfel că jocul până la final a curs spre poarta echipei vizitatoare.

Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, Marius Coman, a realizat “dubla” iar în minutul 62 Viitorul conducea cu 3-0.

După o eroare a lui Bădilaș, Șoptică a marcat pentru 4-0. Același jucător a realizat “dubla” în minutul 87 și a stabilit șI scorul final 5-0 pentru Viitorul Ianca.

Ambele formații au adversare puternice sâmbătă, în etapa a 2-a a Ligii a III-a. Dacia Unirea se deplasează la CSM Focșani iar Viitorul Ianca joacă la Plopu cu Aerostar Bacău.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Comșa, Moroianu, Păvălache – Cozman (min. 65: Chihaia), Chivu, Ciucureanu, Petrache – Ursu (min. 65: Șoptică), Coman.

Dacia Unirea: Butunoiu – Leu, Sava, Lixandrică, Bădilaș – Timoela (min. 86: Ene), Boroșu (min. 46: Răileanu), V. Robu (min. 75: Voica), Simion – Duțu, Vartolomei (min. 65: Ghiță)