Viitorul Ianca s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, în partida cu CS Făurei

* Ciucureanu a deschis scorul cu un eurogol * Marius Coman și-a trecut în cont “dubla” în repriza a doua, în doar două minute

Viitorul Ianca traversează cea mai bună perioadă din acest campionat și are șanse reale să se claseze pe primul loc în play-out. Marius Coman a făcut un meci de excepție, alături de Iorga, Ciucureanu, Dima, Andrei Crăciun și Preda, acesta din urmă făcându-l aproape inexistent în teren pe Cristi Bud.

Cu cel mai valoros lot din această a doua fază a competiției, Viitorul Ianca a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, partida cu CS Făurei, dar diferența putea fi mult mai mare raportat la numărul ocaziilor de gol. Viitorul putea deschide scorul în minutul 2, însă mingea șutată de Ciucureanu a trecut razant cu transversala. Iorga (min. 4) a fost la un pas de gol, apoi a urmat o sarabandă de ratări la poarta celor de la Făurei. Iorga (min. 7) a centrat la marginea careului mic, Marius Coman a trimis mingea, cu capul, spre poartă, însă Radu a reușit, in extremis, să o devieze în corner. Lovitura de colț a fost executată de Ciucureanu, Coman a deviat din nou mingea spre poartă dar un apărător al oaspeților a respins-o de pe linia porții.

În minutul 19, Stelian Nicoliță a pornit într-o acțiune personală, însă a fost oprit la marginea careului advers.

Viitorul Ianca a continuat să domine teritorial și, în minutul 34, după o acțiune splendidă de atac inițiată de Marius Coman, Ciucureanu a șutat în vinclul porții apărate de Radu și echipa gazdă conducea meritat cu 1-0.

Prima ocazie a părții secunde s-a consumat în minutul 63, când Dima a trimis mingea razant cu bara. Viitorul și-a dublat avantajul în minutul 75, prin Marius Coman, după o centrare a lui Iorga. Cu un aport substanțial în ambele faze, Marius Coman a realizat “dubla” în minutul 77, după ce l-a driblat și pe portarul Radu. Cu zece minute înainte de finalul partidei, Stelian Nicoliță a ratat șansa golului de onoare și Viitorul Ianca s-a impus meritat cu 3-0 în fața unei echipe în care Bănel Nicoliță, accidentat la piciorul stâng, și Bud au făcut doar figurație în teren.

Viitorul Ianca: Mihai – Postolea, Popa (min. 81: Cazacu), Preda, Băluță - Dima, Crăciun (min. 76: Gorgovan), L. Iorga (min. 81: Necoară) – Ciucureanu, M. Coman, A. Radu (min. 76: Cristea).

CS Făurei: Radu – Burcea, Lazăr, B. Nicoliță, Sapioneac – Bordei, Kassbji, Ilie, Gherghișan – Bud, S. Nicoliță. Pe lista de rezerve au mai figurat Comșa, Costea, Tom și Dumitra.