Viitorul Ianca s-a impus cu 3-2 în amicalul cu Victoria Traian

* Marius Coman, Dima și Alin Radu au înscris pentru echipa din Liga a III-a

Sâmbăta trecută, Viitorul Ianca a câștigat cu 3-2 amicalul disputat la Victoria Traian.

În primul sfert de oră Marius Coman nu a reușit să-l învingă pe Tudor iar Coteț a trimis mingea pe lângă poartă. Replica liderului Ligii a IV-a a venit în minutul 20, când dealtfel Victoria Traian a și deschis scorul. După o acțiune prelungită de atac, Roșu i-a pasat lui Emanuel Moldoveanu care a șutat fără replică pentru portarul formației vizitatoare. Până la finalul primei reprize, Viitorul Ianca a întors rezultatul în favoarea sa. În minutul 37, Iordache i-a pasat lui Andrei Crăciun care a centrat în fața porții iar Marius Coman a marcat și a restabilit egalitatea, 1-1. Victoria Traian a irosit două șanse de a reveni în avantaj prin Antohi și Chivu. Și Viitorul a irosit o ocazie de gol, în minutul 41, când mingea șutată de Marius Coman a fost deviată în corner de Dobrin. La ultima fază a primei reprize formația din Ianca a beneficiat de un penalty, Dima a marcat, iar după primele 45 de minute, Viitorul conducea cu 2-1.

Egalitatea s-a restabilit după autogolul lui Preda, însă echipa din Liga a III-a s-a impus cu 3-2 grație golului înscris de Alin Radu, după o centrare de pe stânga a lui Gorgovan. În repriza a doua, Rareș Cristea a irosit o mare ocazie de gol, singur cu portarul gazdelor.

Victoria Traian: Tudor – Drăguț, Dobrin, B. Dumitru, Păduraru – P. Ioan - Buzatu, C. Roșu, Moldoveanu, Chivu – Antohi. Au mai jucat Dinu, Căldăruș, Mogoș, Simion, Puia.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Postolea, Preda, Băluță - Coteț, Dima, A. Crăciun – Irimia, M. Coman, L. Iorga. Au mai jucat A. Radu, Stănciulescu, Chihaia, Cazacu, Gorgovan, R. Cristea, D. Popa, Steve, Ciucureanu.