Viitorul Ianca s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu Voinţa Vişani

Cazan, Crăciun şi un autogol au tranşat meciul în favoarea liderului Ligii a IV-a • prima etapă din 2018 s-a încheiat cu victorii la scor

Liderul Ligii a IV-a, Viitorul Ianca, a câştigat primul derby al anului 2018, cu 3-1, cu ocupanta locului al treilea, Voinţa Vişani, şi îşi păstrează avansul de 3 puncte faţă de a doua clasată, CS Făurei. Echipa din Vişani a pierdut meciul programat în etapa a 17-a pe stadionul “Ştefan Vrăbioru”, dar şi locul al treilea în clasament, ea fiind depăşită de ACSC Cazasu, care a câştigat cu 6-1 jocul cu satelitul Daciei Unirea.

Per ansamblu, meciul de la Ianca a fost unul specific startului de sezon competiţional, adică unul echilibrat cu toate că scorul spune altceva. Viitorul Ianca a deschis scorul în primul minut de joc după o diagonală a lui Ioniţă şi un şut plasat, la colţul lung, al lui Daniel Cazan. După primirea golului, Voinţa Vişani a preluat iniţiativa şi, în minutul 18, Alin Radu  a restabilit egalitatea, cu un şut din interiorul careului, 1-1.

Oaspeţii au irosit apoi prin Dobrică două şanse de a trece în avantaj, dar şi Viitorul a trecut în două rânduri pe lângă gol. În minutul 26, Andrei Ciucaşu a trimis mingea pe lângă poartă din câţiva metri, iar în minutul 33, la centrarea perfectă a lui Postolea, Vali Durbacă a sărit în contratimp, mingea a ajuns la Cazan, care, de la doar 2-3 metri, a şutat pe lângă poartă. În repriza a doua, la gazde a intrat în teren Andrei Crăciun, iar Viitorul a devenit echipa care a controlat ostilităţile.

Egalitatea s-a menţinut până în minutul 72 când, după o acţiune colectivă a gazdelor, Cazan a centrat în faţa porţii, iar Mihăiţă Cazacu a trimis mingea în propria poartă şi Viitorul Ianca a trecut în avantaj. Cu două minute înainte de finalul partidei, Andrei Crăciun a stabilit scorul final al partidei, 3-1, pentru Viitorul Ianca.

Ambele echipe au evoluat în inferioritate numerică din minutul 76, Barbu de la gazde şi Cristea de la oaspeţi fiind eliminaţi după o altercaţie la mijlocul terenului.