Viitorul Ianca a rezistat până în minutul 40 în deplasarea de la Galați

* un penalty inventat de arbitrul Adrian Frățilă a adus-o pe Oțelul în avantaj * echipa gălățeană s-a impus cu 4-0, dar scorul putea fi mult mai mare

Fără patru titulari, Iorga, Alin Radu, Coteț, Andrei Crăciun, cu o echipă încropită, Viitorul Ianca a pierdut fără drept de apel, 4-0, meciul de la Galați, cu Oțelul. Formația pregătită de Dorinel Munteanu a irosit patru ocazii de gol în primul sfert de oră, iar în minutul 18 Neagu a trimis mingea în transversală. Cricimar (min. 28) a șutat la poartă, iar Stroe a scos mingea din vinclu. Nica și-a mai încercat șansa de a înscrie în două rânduri, însă tabela a rămas nemodificată până în minutul 40. În acel minut, a avut loc un duel între un jucător al Oțelului și un apărător al oaspeților, fotbalistul gazdelor a căzut aproape de linia careului mare, dar nu pe aceasta, iar arbitrul Adrian Frățilă s-a grăbit acordând penalty pentru gazde și nu lovitură liberă, așa cum ar fi fost normal. Cisotti a marcat și la pauză Oțelul conducea cu 1-0.

În repriza a doua, formația gălățeană s-a masat cu întreg efectivul în jumătatea adversă și în doar patru minute, a marcat de două ori prin Denis Cireș (min. 54) și Juri Cisotti (min. 57). În minutul 75, Cîrjan a șutat din 4 metri în Stroe, iar în minutul 83, Dobre a trimis mingea în bară. Portarul Viitorului a mai avut un reflex salvator în minutul 86, la mingea șutată de Rîpan, însă nu a mai avut ce face un minut mai târziu, când Cojocaru a marcat pentru 4-0.

“Am jucat cu cea mai bună echipă din seria noastră și nu puteam scoate mai mult cu formula pe care am aliniat-o. Ne-au lipsit patru titulari. Poate, dacă-i aveam în teren, dădeam o altă replică Oțelului”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al clubului din Ianca.

Viitorul Ianca: Stroe – Popa, Preda, Necoară, Bădilaș (min. 46: Postolea) – Băluță, Araujo (min. 59: Gorgovan), Irimia, Dima (min. 79: Cazacu) – Sava (min. 46: Băcanu), M. Coman (min. 59: Cristea).