Viitorul Ianca a remizat, 2-2, în amicalul de la CSM Râmnicu Sărat

* pentru echipa din Ianca au marcat în repriza a doua Chivu şi Iordache * Viitorul a testat câţiva fotbalişti tineri în acest joc

La finalul celei de a doua săptămâni de pregătire, Viitorul Ianca a disputat un amical, în deplasare, la o colegă din Seria a II-a a Ligii a III-a, CSM Râmnicu Sărat. Meciul a avut două părţi distincte. Echipa gazdă a fost cea care a controlat jocul în prima repriză, care dealtfel

s-a încheiat cu 2-0 pentru CSM. Repriza secundă a aparţinut echipei Viitorul Ianca şi tabela a consemnat un rezultat de egalitate, 2-2, după 90 de minute.

Viitorul Ianca a jucat în prima repriză în formula: Stroe – Coteţ, Popa, Moroianu, Cazacu – Dima, Chivu, mijlocaş venit de la Victoria Traian care a semnat cu formaţia din Ianca, Mitrea, fotbalist născut în 2004 venit în probe de la CFR Cluj – Băluţă, Petrache, ultima dată la Dacia Unirea, Pocioagă, venit în probe de la Clinceni. Viitorul a primit două goluri în prima repriză şi a irosit două oportunităţi de a înscrie prin Petrache şi Băluţă.

În repriza a doua, la Viitorul au evoluat următorii jucători: A. Mihai – Iordache, Braşoveanu, fundaş central de 18 ani venit în probe de la Hermannstadt, Toader, născut 2003, de la Curtea de Argeş, Coteţ – Postolea, Chihaia – R. Cristea, Gorgovan, Chivu – M. Coman. Viitorul Ianca a controlat jocul şi a redus din diferenţă în minutul 55, dintr-o fază fixă, prin Chivu care l-a învins pe portarul gazdelor cu un voleu din 6 metri. Scorul final al amicalului a fost stabilit de Marian Iordache în minutul 70. Fundaşul dreapta al Viitorului a şutat de la 18 metri la colţul lung fără speranţe pentru portarul CSM-ului. Chivu ar fi putut aduce victoria echipei sale în finalul partidei însă după o preluare la marginea creului advers a şutat pe lângă poartă.

În acest amical antrenorul echipei gazdă, Marius Tîrîlă, i-a folosit şi pe cei trei jucători transferaţi în această vară, Mihalache, Danciu şi Morogan

A fost un meci reuşit consider eu, cu o echipă bună a Ligii a III-a. Pentru noi a fost primul amical în care au fost testaţi o serie de jucători veniţi în probe. Următorul test de verificare ar fi trebuit să-l susţinem cu CSM Focşani însă cei de acolo se pare că s-au răzgândit. Căutăm o adversară pentru sâmbătă”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al echipei Viitorul Ianca.