Viitorul Ianca a remizat, 1-1, la Plopu, cu Dinamo Bacău

* Bogdan Brăiescu a marcat pentru Dinamo în minutul 74, Rareș Băluță a egalat patru minute mai târziu

În ultima etapă a returului turneului play-out, Viitorul Ianca a terminat la egalitate, 1-1, partida de la Plopu, cu Dinamo Bacău și a încheiat sezonul competițional pe locul al doilea.

Partida a fost antrenantă, cu destule ocazii la ambele porți. Laurențiu Iorga a semnat prima ocazie a meciului. În minutul 13 el a șutat din lovitură liberă, iar mingea, deviată de zid, a ieșit în corner. Replica oaspeților a venit în minutul 29, moment al jocului în care Padovei a șutat de la marginea careului mare și mingea a lovit bara porții apărate de Mihai. Dinamo Bacău a mai irosit o șansă de gol în minutul 35. Atunci, după un contraatac rapid, Tofan a centrat în fața porții, Hodorogea a șutat la poartă, însă Mihai a reușit să devieze mingea în corner.

Viitorul Ianca a fost superioară la capitolul posesie a mingei în repriza a doua și a irosit o altă șansă de a înscrie în minutul 59 prin Postolea care a trimis mingea peste transversala porții echipei din Bacău.

Într-un interval de câteva minute s-au marcat cele două goluri. Bogdan Brăiescu a adus-o în avantaj, în minutul 74, pe Dinamo Bacău, Rareș Băluță a egalat patru minute mai târziu când a trimis mingea în vinclul porții adverse și a stabilit scorul final al acestei partide, 1-1.

Viitorul Ianca: Mihai – Postolea (min. 78: M. Coman), Preda, Stănciulescu, Coteț – Ciucureanu (min. 84: Necoară), Chihaia, M. Dima (min. 78: A. Radu), L. Iorga – Băluță, Cristea (min 72: Gorgovan).