Viitorul Ianca a remizat, 1-1, la CSM Focșani

• Ciucureanu a deschis scorul în minutul 45, Arnăutu a egalat din penalty, în minutul 89

Viitorul Ianca a remizat, 1-1, la CSM Focșani, după o partidă în care ambele formații ar fi putut câștiga. Echipa gazdă a dominat autoritar ostilitățile din teren în prima repriză și a trimis de două ori mingea în barele porții oaspeților. Pe final de repriză, Viitorul a înscris un gol norocos, prin Ciucureanu și a condus cu 1-0 la pauză. În repriza a doua, CSM Focșani a atacat furibund, dar lipsit de luciditate, în schimb Viitorul Ianca a fost periculoasă pe contraatac și în două rânduri putea înscrie, dacă jucătorii din defensiva gazdelor nu scoteau mingea de pe linia porții.

În minutul 89, Moroianu a faultat în suprafața de pedeapsă, Arnăutu a marcat și partida s-a încheiat cu un rezultat echitabil de egalitate, 1-1.

CSM Focșani putea deschide scorul încă de la prima acțiune a partidei însă Taciuc a ratat din 4 metri iar Arnăutu (min. 6) a șutat din lovitură liberă, în transversală. În minutul 12, Arnăutu a trimis mingea cu capul, spre poartă, dar Mihai a scos-o de sub transversală, în corner.

Prima acțiune periculoasă a Viitorului Ianca s-a derulat în minutul 30 când, la centrarea lui Moroianu, Dima a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă. CSM-ul a mai ratat o mare ocazie în minutul 38, când din nou bara l-a salvat pe Mihai la șutul lui Bejenaru.

Când toți se pregăteau de pauză, Viitorul Ianca a beneficiat de un corner, Băluță a centrat la bara a doua, portarul Preda a gafat, mingea a ajuns la Ciucureanu care a marcat din 2-3 metri și la pauză a fost

1-0 pentru echipa pregătită de Adrian Baldovin.

La patru minute de la reluare, Mihai a avut o intervenție salutară la șutul lui Rogoveanu. Putea fi 2-0 pentru oaspeți în minutul 62 însă, după cornerul executat foarte bine de Ciucureanu, Negoiță a scos mingea de pe linia porții. Cu 10 minute înainte de finalul meciului, Viitorul a mai irosit o ocazie uriașă. Mingea degajată de Mihai a fost trimisă spre poartă de Ciucureanu dar Panaite, atent, a degajat-o de pe linia porții.

Cu un minut înainte de finalul meciului, Moroianu l-a faultat în careu pe Pasăre și arbitrul a arătat punctul cu var. Iar pentru proteste, fundașul central al formației din Ianca a fost eliminat. Arnăutu a înscris și meciul s-a încheiat nedecis, 1-1.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Popa, Coteț (min. 63: Postolea) - Dima, Ciucureanu (min. 93: Șoptică), Chivu (min. 76: Cheleș), Păvălache – Băluță (min. 63: Ciochină). M. Coman (min. 76: Petrache).