Viitorul Ianca a pierdut la scor, 4-0, pe terenul liderului CSM Râmnicu Sărat

• cel mai slab joc din acest campionat al jucătorilor pregătiți de Adrian Baldovin

Meci de coșmar pentru Viitorul Ianca în deplasarea de la CSM Râmnicu Sărat. Etapa a 13-a a Ligii a III-a a fost una cu ghinion pentru formația pregătită de Adrian Baldovin, care a fost învinsă la scor, 4-0, de liderul Seriei a II-a. Un meci slab făcut de Viitorul, care nici măcar șanse teoretice nu mai are să prindă turneul play-off, obiectivul pe care și-l propusese pentru actualul sezon competițional.

Viitorul Ianca a început bine jocul și în primele 10 minute putea marca de două ori. În minutul 4, Coteț a centrat în careul advers, Marius Coman a reluat mingea cu capul, din 10 metri, însă aceasta a trecut peste transversală. Au urmat două șuturi ale lui Ciucureanu, însă de fiecare dată portarul gazdelor a reușit să evite golul.

CSM-ul putea marca dintr-o fază fixă, în minutul 19, însă mingea șutată de Roman a trecut razant cu transversala. Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 24, prin Ignat. La acest scor, Viitorul a mai irosit o mare șansă de a înscrie. Iordache a centrat în careu, Ciucureanu a reluat mingea din voleu dar și de acestă dată portarul gazdelor a avut o intervenție sigură și a evitat golul egalizator. Liderul Seriei a II-a, a dominat ostilitățile în teren și până la pauză și-a dublat avantajul grație reușitei lui Andrei Mateciuc (min. 44).

La patru minute de la reluare, Viitorul Ianca a rămas în inferioritate numerică după ce fundașul central, Marius Moroianu, a faultat în calitate de ultim apărător și a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

În superioritate numerică, CSM Râmnicu Sărat a marcat al treilea gol în minutul 58, prin Mateciuc. Schimbările făcute de antrenorul formației vizitatoare nu au schimbat nimic în jocul oaspeților. CSM Râmnicu Sărat a continuat să dicteze ritmul jocului șI, în minutul 75, a mai înscris o dată, prin Pâslaru.

Viitorul Ianca rămâne cu 12 puncte, pe locul al 7-lea, poziție pe care nu și-o mai poate îmbunătăți până la finalul anului.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, Coteț –  M. Dima, Chivu (min. 70: V. Cozman), Păvălache (min. 46: Petrache), Ciucureanu (min. 57: Comșa) – Cheleș (min. 46: Băluță), M. Coman (min. 58: Șoptică).