Viitorul Ianca a pierdut cu 3-0, la Mostiştea Ulmu

• “Rezultat meritat. Scorul nu reflectă însă ceea ce a a fost în teren”, spune Cosmin Necoară

Partida dintre nou promovatele Mostiştea Ulmu şi Viitorul Ianca a fost câştigată cu 3-0 de echipa gazdă. O victorie meritată, consideră Cosmin Necoară, jucător şi director sportiv al grupării fotbalistice din Ianca.

“Rezultat meritat. Scorul nu reflectă însă ceea ce a a fost în teren. Mostiştea a controlat autoritar prima repriză însă cea de a doua a fost echilibrată. Noi am ratat două ocazii mari şi nu am înscris însă am făcut două gafe în apărare, iar gazdele ne-au taxat”, a explicat Cosmin Necoară.

Cu toate că a controlat cap coadă prima repriză, Mostiştea Ulmu a înscris o singură dată, în minutul 30. După o acţiune pesonală, Alexandru Gheorghe a şutat de la 17 metri la rădăcina barei, fără ca Mitrea să poată interveni. În prima repriză, Viitorul Ianca a expediat un singur şut periculos spre poarta adversă, prin Păvălache, dar mingea a trecut peste poartă. Tot Păvălache, după o deviere a lui Olenic, a trimis mingea pe lângă ţintă.

În repriza a doua, Viitorul Ianca a avut o mare ocazie de a înscrie. Dima a şutat din lovitură liberă la colţul scurt, portarul gazdelor a deviat mingea în faţă şi, de la 4 metri, Buzatu a trimis mingea direct în portarul gazdelor. Păvălache a mai avut o şansă de a înscrie şi în partea secundă a jocului dar a irosit-o şi pe aceasta.

În schimb, cei de la Mostiştea Ulmu au primit două cadouri. În minutul 75, Gheorghe a şutat la poartă, Mitrea a reţinut mingea dar a încercat să-l dribleze pe Alexandru Mihai, a călcat pe minge, iar atacantul gazdelor a interceptat-o şi a îndeplinit o simplă formalitate pentru a majora scorul la 2-0. Golul al treilea al gazdelor a venit tot după o gafă, în minutul 85, de data aceasta a apărătorului central Postolea, de ea a profitat Costin Lazăr, şi Mostiştea Ulmu s-a impus în final cu 3-0.

Din minutul 88, Viitorul Ianca a evoluat în inferioritate numerică, Stăciulescu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Viitorul Ianca: Mitrea – Coteţ, Postolea, Stănciulescu, Necoară - A. Radu, Olenic, M. Dima, Păvălache - D. Cazan, Buzatu. În repriza a doua au mai intrat Mucuţă, Colniceanu, Moroşan şi Ndigwe.