Viitorul Ianca a pierdut cu 2-1 la Hamangia Baia

* Viitorul Șuțești a pierdut, 2-3, pe teren propriu cu Sporting Liești * ambele echipe brăilene vor “ierna” pe locuri retrogradabile

Cu toate că la începutul actulului sezon competițional al Ligii a III-a Viitorul Ianca își stabilea ca obiectiv accederea la turneul play-off, realitatea la finalul acestui an este una crudă pentru această formație.

Echipa din Ianca va “ierna” pe locul al 9-lea, penultimul din seria a II-a iar zvonurile care vin sunt unele sumbre. Se vorbește despre retrogradare. De altfel, unii au prezis o soartă sumbră a aceste formații odată cu plecarea celor doi antrenori cu nume sonore, Viorel Tănase și Tudorel Pelin.

Revenind la ultima etapă a Ligii a III-a din acest an, putem spune că Viitorul Ianca a clacat la nou promovata Hamangia Baia și a ajuns la a șasea înfrângere consecutivă.

Nou promovata, dar ambițioasa, Hamangia Baia conducea deja cu 2-0 încă din minutul 11.

Viitorul Ianca a redus din diferență în minutul 64, prin Cheleș, dar nu a reușit să plece măcar cu un punct din această deplasare.

Viitorul Ianca: Ochaină – Coteț, Moroianu, Dima, Ciochină – Catrina, Chivu, D. Andrei, Petrache (min. 81: D. Mucuță) – Băluță (min. 57: Ciucureanu), Cheleș.

Înfrângere la limită și pentru Viitorul Șuțești

În etapa a 15-a a Ligii a III-a, Viitorul Șuțești a pierdut la limită, 2-3, meciul de pe teren propriu cu Sporting Liești.

Echipa pregătită de Cătălin Savu avea victoria asigurată încă din minutul 26, când conducea cu 3-0. Pentru Sporting au marcat Marius Coman (min. 17), Gicu Iordache (min. 20) și Bogdan Crihană (min. 26).

La pauză a fost 3-1 pentru oaspeți, după ce Gherase a marcat la ultima fază a primei reprize. Partea a doua a meciului a fost controlată de echipa gazdă, care însă nu a mai reușit să marcheze decât o singură dată, tot prin Gherase, în minutul 72.

În urma acestei noi înfrângeri, Viitorul Șuțești ocupă locul al 10-lea în clasament.

Viitorul Șuțești: Tudor – Colniceanu, Căldăruș, Custură, Drăguț – Postolea, Chihaia – Tiutiu, Irimia, Tarozzi – Gherase. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți Smochină, Scarlat, Cimpoeru, I. Huțu, Nicolaie, Oniciu.