Viitorul Ianca a pierdut cu 2-1 în deplasarea de la CS Tunari

• “A fost un meci cu două reprize diametral opuse”, spune Cosmin Necoară

În prima etapă a returului Ligii a III-a, Viitorul Ianca a pierdut la limită, cu 2-1, la CS Tunari. Meciul a avut două reprize distincte, în prima repriză formaţia gazdă a făcut legea în teren, în cea de a doua oaspeţii au controlat jocul însă nu au avut om de gol. CS Tunari a deschis scorul în minutul 17, prin Godin, şi l-au majorat la 2-0 zece minute mai târziu, după reuşita lui Teodorescu.

Viitorul a avut o prestaţie mai bună pe finalul primei reprize astfel că în minutul 44 a obţinut un penalty, pe care l-a trasformat Cosmin Necoară şi partida se relansa.

Formaţia din Ianca a dictat ritmul jocului în repriza a doua însă Dima, Necoară sau Moroşan nu au reuşit să trimită mingea în plasa porţii adverse, iar CS Tunari s-a impus cu 2-1.

“A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Prima a aparţinut echipei gazdă care a marcat de două ori. CS Tunari a profitat de două greşeli personale şi a avut 2-0. Din acel moment am ieşit la joc, nu mai aveam ce pierde şi am reuşit să înscriem în penultimul minut. Repriza a doua ne-a aparţinut cap coadă, nu am avut multe ocazii, dar putea obţine un rezultat pozitiv dacă aveam om de gol”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al echipei din Ianca.

Viitorul Ianca: Mitrea – Coteţ, Preda, Necoară, Stănciulescu – Colniceanu, Irimia, Dima, Păvălache – Mucuţă, A. Radu. În repriza a doua au mai jucat Cireaşă, pe Moroşan, Buzatu şi Mardale.