Viitorul Ianca, egala Oțelului timp de 60 de minute

* echipa gălățeană s-a impus în final cu 3-1 și merge în play-off-ul Cupei României

Viitorul Ianca a părăsit Cupa României în turul al 3-lea după ce a fost învinsă la Plopu cu 3-1 de Oțelul Galați, însă elevii lui Adrian Baldovin au încheiat cu capul sus periplul lor în competiția KO.

Un meci echilibrat în primele 60 de minute, în care antrenorul formației gazdă a reușit să-și motiveze elevii în disputa cu echipa din Liga a II-a, pregătită de Dorinel Munteanu.

Viitorul a avut prima ocazie de gol în minutul 6, însă Marius Coman a șutat de la marginea careului mare pe lângă poartă. Replica Oțelului a venit în minutul 13, când Bokhasvhili a șutat la colțul lung, însă Marius Coman a degajat mingea de pe linia porții. Un minut mai târziu, Bokhasvhili a adus-o pe Oțelul în avantaj. Bucuria gălățenilor a fost de scurtă durată pentru că, în minutul 18, Ciucureanu a restabilit egalitatea, 1-1, din lovitură liberă.

Jocul a fost destul de echilibrat până în minutul 60, moment al partidei în care Markovic Vanja a șutat la colțul lung, portarul gazdelor a fost mascat de colegii din defensivă, iar mingea s-a oprit la colțul lung și Oțelul a preluat din nou conducerea, 2-1. Berisha (min. 64) a trimis mingea din 6 metri peste transversală. Patru minute mai târziu, Oțelul a înscris și cel de-al treilea gol prin Mitoi și meciul era jucat.

Până la final s-a jucat pe contre, cu faze frumoase de o parte și de alta, iar în final Oțelul s-a impus cu 3-1.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Comșa, Moroianu, Păvălache –  Postolea (min. 70: Chihaia), Chivu (min. 28: Cozman), Ciucureanu (min. 70: R. Ciochină) - Petrache, M. Coman (min. 58: Ursu), Șoptică.