Viitorul Ianca egal, 1-1, pe terenul echipei Aerostar Bacău

• Marius Coman a marcat pentru echipa vizitatoare • “Un rezultat bun pentru moralul nostru”, spune antrenorul  Adrian Baldovin

Viitorul Ianca se descurcă foarte bine în deplasările grele, cele cu echipele care se luptă pentru accederea la turneul play-off, iar acest lucru este reflectat de rezultatul de egalitate, 1-1, obținut pe terenul echipei de pe locul al patrulea, Aerostar Bacău.

Echipa gazdă a trecut repede în avantaj, 1-0, în minutul 2, grație golului marcat de Horia Ilie. Din minutul 15, Viitorul Ianca a dictat ritmul jocului, dar tot Aerostar putea marca în minutul 35, însă portarul Mihai a reușit să apere o lovitură de la 11 metri.

Viitorul Ianca a început ezitant și repriza a doua, însă odată cu trecerea timpului Viitorul Ianca a fost echipa mai insistentă în atac și, în minutul 74, a restabilit egalitatea prin Marius Coman, care a profitat de o minge respinsă greșit de portarul gazdelor, Mocanu, pe care a interceptat-o și a trimis-o în plasă.

Aerostar putea săștige pe final, dar Gavrilă nu a reușit să-l învingă pe portarul echipei din Ianca, dar și Viitorul putea da lovitura, însă Ciucureanu (min. 85) a țintit transversala iar mingea șutată de Petrache (min. 88) a trecut puțin peste transversală.

Viitorul Ianca a încheiat jocul în inferioritate numerică, fundașul de bandă Coteț fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

“Un rezultat bun pentru moralul nostru. Am avut acțiuni de poartă, situații de a înscrie, dar și adversara noastră a ratat șansa de a câștiga acest meci. Suntem mulțumiți de egalul obținut dar acest rezultat de egalitate nu va însemna nimic dacă nu îl vom dubla cu o victorie pe teren propriu, în partida următoare cu Unirea Braniștea”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, Coteț – Păvălache, Ciucureanu, M. Dima, Chivu (min. 87: Ciochină) – D. Cheleș (min. 77: Șoptică), M. Coman (min. 77: Petrache)