Viitorul Ianca, debut cu dreptul în 2022

* formația pregătită de Victor Olenic s-a impus cu 2-1 la CSM Rm. Sărat * Georgian Chihaia și Laurențiu Iorga au semnat golurile victoriei

Viitorul Ianca este singura formație din județul Brăila care a câștigat în etapa 16-a, prima din 2022. Formația pregătită de Victor Olenic s-a impus cu 2-1 la CSM Rm. Sărat și și-a luat revanșa după înfrângerea din tur. Însă, raportat la numărul ocaziilor mari de a înscrie, Viitorul ar fi trebuit săștige cu 5-1.

Formația din Ianca a deschis scorul în minutul 6, prin Georgian Chihaia. Băluță a șutat violent din careu, portarul gazdelor a respins mingea în lateral, până la Chihaia, care din 6 metri a trimis-o în plasă. Viitorul Ianca a controlat jocul și, până la pauză, ar mai fi putut marca de două ori, însă Cristea și Rareș Băluță nu au reușit să-l învingă pe Toader.

Contrar cursului jocului, în minutul 57, CSM Rm. Sărat a reușit să restabilească egalitatea, după golul marcat de Constantinescu. Viitorul a continuat să dicteze ritmul jocului și putea trece repede în avantaj însă la centrarea lui Iordache, Andrei Crăciun a șutat pe direcția portarului. Tot Crăciun putea să-și treacă numele pe lista marcatorilor însă în locul unui șut la poartă a preferat o centrare, iar Rareș Cristea a trimis mingea peste transversală. Golul a venit în minutul 78, cand Cristea l-a angajat pe Laurențiu Iorga, acesta a intrat în careu, l-a driblat și pe Toader și a trimis mingea în plasă, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1.

“Scorul corect trebuia să fie 5-1. Ne-am creat ocazii dar am ratat și la un moment dat am avut și emoții. Dar mai puțin contează diferența de scor, ci doar cele 3 puncte. Am câștigat meritat la Rm. Sărat și acum trebuie să pregătim, tot la victorie, meciul de pe teren propriu cu Sporting Liești, o formație superioară valoric celei întâlnite vinerea trecută”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al echipei din Ianca.

Viitorul Ianca: R. Sandu – Iordache, Preda, Stănciulescu, Coteț –  Dima, Chihaia, A. Radu (min. 46 L. Iorga) -  Băluță, R. Cristea (min. 82: Gorgovan) A. Crăciun (min. 90: Postolea).