Viitorul Ianca a condus cu 1-0 la Aerostar, până în minutul 88

* echipa gazdă a rămas în inferioritate numerică în minutul 73 * Aerostar a câștigat în final cu 2-1

Formația pregătită de Victor Olenic a condus cu 1-0, în deplasare, la Aerostar Bacău, până în minutul 88. Din acel moment, într-un interval scurt, de doar patru minute, Aerostar a marcat de două ori și a întors rezultatul în favoarea sa.

Aerostar a controlat jocul în prima parte a reprizei întâi, dar Viitorul Ianca a fost echipa care a deschis scorul. La cel de-al patrulea corner obținut, Necoară a centrat în fața porții, iar Dima a trimis mingea în poartă, din interiorul careului mic. Formația gazdă a controlat jocul dar până la pauză tabela nu s-a mai modificat.

La trei minute de la reluare, Viitorul Ianca putea să-și dubleze avantajul, dar în aceeași fază Sava, Marius Coman și Băluță nu au reușit să-l învingă pe portarul Dinu.

Aerostar a dominat teritorial dar Viitorul s-a apărat foarte bine, mai mult, pe contraatac, echipa vizitatoare a mai irosit o mare ocazie de gol prin Sava (min. 67).

Din minutul 73, Aerostar a rămas în inferioritate numerică după ce Zaharia a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Cu două minute înainte de finalul reprizei secunde, Aerostar a egalat prin Tofan. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Ilie a marcat și Aerostar a obținut victoria cu 2-1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Coteț, Preda, Postolea, Necoară – Băluță, Popa, M. Dima, Bădilaș – Sava (min. 88: R. Cristea), M. Coman (min. 91: Gorgovan).