Viitorul Ianca, CF Brăila II şi Avântul Cireşu s-au calificat pentru turneul play off

La Făurei, oaspeţii au deschis scorul încă din mutul 10, prin Mirescu, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate după reuşita lui Florentin Ion (min. 37). În partea a doua a partidei pentru gazde au mai înscris Grecu şi Mărgărit, iar pentru formaţia din Viziru, Mirescu şi Spartac Gheorghe.
Singura grupare care şi-a valorificat avantajul terenului propriu a fost Voinţa Găiseanca, o formaţie cu un final de sezon reuşit. Toate golurile s-au marcat în prima repriză, Văsii (min. 17), Spiţă (min 32) şi Vlăducă (min. 45) au înscris pentru gazde, Moldoveanu (min. 11) şi Hanu (min. 36) pentru formaţia vizitatoare.
Avântul Cireşu a stabilit scorul rundei, 7-1, în deplasarea de la Pressing. Jucătorii pregătiţi de Ionel Ivan au marcat de şase ori în prima repriză, una în care Sorin Butiseacă a reuşit un hat trick. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost înscrise de Ionel Gatiu (min. 16, 84), Crăciunescu (min. 24) şi Frăţilă (min. 29), unica reuşită a gazdelor aparţinându-i lui Roadecincu.
Victoria Traian s-a împus cu 4-3 în deplasare la Avântul Chiscani însă reuşita oaspeţilor s-a conturat abia în penultimul minut de joc al meciului. Cu şase minute înainte de finalul partidei scorul era egal, 3-3, Crăciun, Jercăianu şi Iulian Durbacă înscriseseră pentru Avântul Chiscani, Gheorghiţă, Dinu şi Iorga pentru Victoria Traian şi partida, părea că se va încheia nedecis. Numai că în minutul 89 Dragomir a marcat pentru oaspeţi şi astfel formaţia din Traian, cu toate că se află pe locul al cincilea, încă mai speră să prindă turneul play off.
Cu o etapă înainte de încheierea returului, Viitorul Ianca se află pe primul loc cu 56 de puncte, următoarele trei clasate fiind în ordine CF Brăila II 50 puncte, Avântul Cireşu 49 puncte şi Recolta Tufeşti 43 puncte. Tot 43 de puncte are şi Victoria Traian, care ocupă însă poziţia a cincea din cauza golaverajului inferior.