Viitorul Ianca a câștigat cu 5-3 amicalul cu Recolta Gheorghe Doja

* Marius Coman a realizat “dubla” * Dima, Petrache și Șoptică au marcat celelalte goluri ale echipei gazdă

Viitorul Ianca merge șnur în meciurile amicale, formația pregătită de Viorel Tănase bifând sâmbăta trecută o nouă victorie, 5-3, învinsa fiind Recolta Gheorghe Doja, din Seria a 3-a a Ligii a III-a, echipă aflată pe locul al 5-lea, cu șanse mari de a prinde turneul play-off.

Echipa din Ianca a început bine jocul, însă o gafă a lui Moroianu a făcut ca Recolta să deschidă scorul în minutul 11, după o lovitură de la 11 metri, transformată de Răduca.

Viitorul nu a acuzat șocul, a fost eficientă la mijlocul terenului prin multe recuperări ale mingei, iar la o astfel de situație Marius Dima i-a pasat lui Marius Coman, care a restabilit egalitatea în minutul 24. După un alt atac pozițional, mingea a trecut pe la Petrache, Dima, Coman, acesta din urmă reușind “dubla” în minutul 25 și era 2-1 pentru Viitorul. Ciucureanu a ratat majorarea scorului din 6 metri, iar la pauză a fost 2-1 pentru echipa gazdă.

Echipa din Ianca a început foarte bine partea a doua a amicalului, s-a apărat sus, a recuperat mingi la mijlocul terenului și putea marca prin Petrache în minutul 52, numai că atacantul gazdelor l-a luat la țintă pe portar. Chivu și Dima și-au încercat șansele cu șuturi de la distanță, iar golul care plutea în aer a venit în minutul 73. Mucuță a obținut o lovitură de pedeapsă, iar Marius Dima a marcat pentru 3-1. După o acțiune individuală, Petrache a dus scorul la 4-1, pentru Viitorul Ianca, în minutul 80.

A urmat o ușoară relaxare a echipei gazdă, Recolta Gheorghe Doja a profitat de această oportunitate și a marcat de două ori, prin Răduca (min. 86) din penalty și Popescu (min. 88), iar Viitorul mai avea un singur gol avans, 4-3. În prelungiri, Șoptică și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 5-3.

Un test bun în fața unei echipe omogene și bine structurate, care se luptă pentru play-off. Sunt mulțumit de evoluția tuturor jucătorilor, la capitolul posesie și construcție a acțiunilor ofensive, am avut multe ocazii, am marcat de cinci ori, însă nu-mi explic de ce, pe final de meci ne-am relaxat, nu înțeleg de ce”, ne-a declarat antrenorul Viorel Tănase.

Viitorul Ianca: Mihai (min. 78: Vlăsie) – Iordache (min. 83: Chircă), Popa (min. 86: Comșa), Moroianu, Coteț (min. 78: Ciochină) – Chivu (min. 83: Cozman), M. Dima (min. 83: Postolea), Petrache (min. 86: Șoptică), Ciucureanu (min. 56: D. Mucuță), Băluță (min. 78: Gherghișan) – M. Coman (min. 78: Păvălache).