Viitorul Ianca a câștigat cu 4-2 în deplasare, la CSM Rm. Sărat

• formația din Ianca a încheiat campionatul pe locul al 3-lea în turneul play-out și se menține în Liga a III-a

Condamnată la retrogradare la finalul anului 2023, Viitorul Ianca s-a reorganizat în iarnă și a făcut un sezon 2024 excelent. Formația pregătită de Nicușor Baldovin a încheiat returul turneului play-out pe locul al 3-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a, după un succes clar, 4-2, în deplasare, pe terenul echipei de pe primul loc din această grupă valorică, CSM Rm. Sărat.

La finalul acestui campionat, președintele clubului, Vali Priceputu, a postat pe rețelele de socializare un mesaj prin care lasă să se înțeleagă că proiectul de la Viitorul Ianca va continua.

“În ultima parte a sezonului am văzut fața frumoasă a fotbalului: determinare, prietenie, încredere. Cu mulți copii în echipă, cu Coman Marius Adrian reîntors acasă, cu ceilalți băieți care au rămas la Club dar și cu jucătorii veniți în iarnă, cu toți cei din echipa tehnică și de la birou, am arătat că, la nivelul Ligii a treia, pasiunea și dorința pot face diferența! Vă mulțumesc, tuturor, fotbalul brăilean are viitor!”, este mesajul postat de președintele clubului Viitorul Ianca.

Formația din Ianca a început partida cu Oprea și Manolache, jucători născuți în 2007 și cu un debut în acest eșalon, cel al portarului Apostu, născut în 2006.

Viitorul a deschis scorul în minutul 7, prin Filip Dima, după o pasă primită de la Marius Coman. Echipa gazdă a egalat, 1-1, în minutul 17, prin Danciu, iar după primele 45 de minute scorul era egal, 1-1.

După un corner executat de Neicu (min. 53), Marius Moroianu a marcat, iar Viitorul Ianca era din nou în avantaj, 1-2. Dar și de această dată formația din Rm. Sărat a egalat, 2-2.

Mai activă în atac în finalul meciului, Viitorul Ianca a mai înscris de două ori, prin Mădălin Calu (min. 71) și Marius Coman (min. 87) și s-a impus meritat cu 4-2.

Viitorul Ianca: Apostu – Brăilă (min. 36: Trandafir), Defta, Moroianu, Manolache (min. 36: Păvălache) - Oprea, Neicu, F. Dima (min. 87: S. Stoica), Naiman (min. 92: Nistor) – M. Calu, M. Coman (min. 88: A. Stoica).