Viitorul Ianca a câștigat cu 4-0 amicalul cu Dacia Unirea Brăila

* diferența de valoare și de pregătire au stabilit învingătoarea * Dragoș Mucuță a fost jucătorul meciului

Viitorul Ianca a câștigat cu 4-0 micalul cu Dacia Unirea, după o partidă dominată categoric de formația pregătită de Viorel Tănase. S-a văzut practic diferența dintre o formație, cea din Ianca, superioară din punct de vedere al valorii jucătorilor și al stadiului de pregătire, și o alta, Dacia Unirea, care este încă în căutări pentru întărirea lotului. O certitudine la echipa brăileană o reprezintă viitorul. Dacia Unirea are în acest moment o pepinieră care produce, iar la acest capitol îi putem nominaliza pe Moisoiu și Boroșu născuți în 2005, Luca (2004), Simion (2006), Ghiță (2006), Răileanu (2007), Dragomir (2008), dar la acest moment echipa are nevoie și de fotbaliști cu experiență, pentru a face față rigorilor Ligii a III-a.

Revenind la amicalul de miercuri, jocul s-a derulat într-o singură direcție, spre poarta lui Moisoiu, iar cel mai bun jucător de pe teren a fost Dragoș Mucuță. Atacantul celor de la Viitorul a marcat un gol și a dat două pase decisive de gol în acest amical.

În minutul 20, Moisoiu a avut două intervenții bune, în aceeași fază, la șuturile lui Dima și Băluță. Dacia Unirea a expediat primul șut pe spațiul porții în minutul 24, prin Wael, însă Mihai a fost la post.

Viitorul a deschis scorul în minutul 27, prin Iordache. Mucuță a dublat avantajul în minutul 33 și tot el a pasat decisiv pentru Băluță, care a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru Viitorul Ianca. Dima, după o combinație cu Mucuță, a stabilit scorul amicalului, 4-0, încă din minutul 53.

Un test reușit, a fost un joc cu intensitate bună, cu ocazii, iar scorul reflectă acestă afirmație. Am întâlnit o adversară în suferință. Rezultatul și jocul mă mulțumesc dar o apreciere corectă a situației o voi putea face abia după amicalele cu Gheorghe Doja și Dunărea Călărași. Ca o concluzie, jocul nostru este în creștere”, ne-a declarat imediat după joc Viorel Tănase, antrenorul echipei Viitorul Ianca.

Primele 30 de minute au fost bune, dar din punct de vedere al valorii și pregătirii Viitorul Ianca a fost superioară nouă. Ne așteptam la o astfel de evoluție. Au venit jucători noi și într-o săptămână nu aveau cum să se integreze. Unii dintre nou veniți vor rămâne, alții vor pleca, noi încă mai așteptăm întăriri. Ceea ce este cert este că la nivelul juniorilor, cei pe care suntem obligați să-i avem în teren meci de meci, stăm foarte bine”, a explicat Marian Samuilă, antrenorul secund al Daciei Unirea.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, Ciochină - Chivu, Dima – Petrache, Ciucureanu, Băluță - Mucuță. Au mai jucat: Vlăsie, Postolea, Comșa, M. Coman, Gherghișan, Coteț, Păvălache, Cozman, Chircă, Șoptică.

Dacia Unirea: Moisoiu – Lautaro, Sava, Bădilaș, Boroșu – Simion, Edmilson, Luca (min. 20: Wael), V. Robu – Oumar, Varnica. Au mai jucat: Toma, Stepanenco, Răileanu, Dragomir, Ghiță, Orzan, Radu.