Viitorul Ianca a câștigat cu 3-1 partida cu Sportul Chiscani

* Marius Dima cu o “dublăși Marius Coman au fost marcatorii echipei gazdă * dar Sportul a condus cu 1-0, după golul lui Mohorîță din minutul 46

În ultima etapă a turului Ligii a III-a, la Plopu, Viitorul Ianca a dispus cu 3-1 de Sportul Chiscani. Toate golurile s-au marcat în repriza a doua.

În prima repriză ocaziile de poartă au lipsit. Viitorul Ianca a dominat teritorial dar Sportul Chiscani a acoperit foarte bine terenul de joc, s-a apărat eficient, astfel că Olaru nu a avut emoții. Echipa gazdă a beneficiat de o lovitură liberă de la 30 de metri, Dima a șutat puternic dar mingea a trecut peste transversală. La ultima fază a primei reprize, Dima i-a pasat lui Coman însă atacantul gazdelor nu a găsit spațiul porții.

În primul minut al reprizei secunde, Sportul a deschis scorul. Iacob a trimis un lob peste apărarea adversă, Mohorîță a preluat mingea și a șutat în dreapta portarului și era 1-0 pentru formația din Chiscani.

Viitorul a continuat să controleze jocul și, după doar trei minute, a irosit o mare ocazie de a egala. Cu toate că a fost talonat de un fundaș, Dima a șutat de la marginea careului mare, însă Olaru a reușit să scoată mingea de la rădăcina barei. Viitorul Ianca a egalat în minutul 63, prin Marius Dima care a recuperat mingea în jumătatea adversă de teren, a intrat în careu și a șutat de la 11 metri fără speranțe pentru Olaru. Un minut mai târziu Dima a reușit “dubla” și Viitorul Ianca a trecut în avantaj, 2-1. Dima putea marca și al treilea gol însă mingea șutată de el, în minutul 80, a lovit bara porții lui Olaru. Cu cinci minute înainte de finalul meciului, Marius Coman a șutat de la marginea careului mare, Olaru a respins mingea în față iar de data aceasta Coman nu a mai ratat, a marcat și a stabilit scorul final, 3-1, pentru Viitorul.

Cu această victorie, echipa din Ianca a totalizat 12 puncte și a încheiat turul pe locul al 6-lea, iar Sportul Chiscani a înregistrat a nouă înfrângere din tot atâtea partide disputate și rămâne pe locul al 10-lea în clasamentul Seriei a II-a. Cu linia de clasament pe care o are, 40 de goluri primite și doar 5 marcate, Sportul Chiscani este cea mai slabă echipă din actuala stagiune a Ligii a III-a, ea fiind pe locul 100 din tot atâtea participante.

Viitorul Ianca: Mihai – Coteț, Preda, Necoară, Bădilaș - Dima, Irimia, Băluță, L. Iorga - A. Radu, M. Coman. Pe raportul de arbitraj au mai figurat: Stroe, Sava, R. Cristea, Postolea, Ndigwe, D. Popa, Gorgovan, Cazacu.

Sportul Chiscani: Olaru – Iancu, Sloată, Sima, Dănăilă - Iacob, Scarlat, Bahnașu – G. Ioniță, Stroe, S. Crăciun. Pe raportul de arbitraj au mai figurat: Petrea, C. Bogdan, L. Popa, Cozman, Tarozzi, Mohorîță, Manole.