Viitorul Ianca a câștigat cu 3-1 partida cu Dinamo Bacău

* la pauză a fost 1-0 pentru oaspeți * Marius Dima, Marius Coman și Costin Ciucureanu au marcat pentru echipa gazdă

Viitorul Ianca a început foarte bine turneul play-out, al Ligii a III-a. A câștigat cu 3-1 partida cu Dinamo Bacău și se află pe locul al treilea în Seria a II-a, cu 22 de puncte.

Dar prima repriză nu anunța acest verdict. Formația pregătită de Viorel Tănase a avut o posesie a mingei superioară adversarei și-a creat ocazii, dar Moroianu nu a ajuns la minge în minutul 20, mingea șutată de Mucuță (min. 22) a fost deviată de un apărător al oaspeților în corner, iar Petrache (min. 24) a șutat peste poartă. Un contraatac al celor de la Dinamo Bacău s-a soldat cu un eurogol înscris de Iustin Olesniuc, în minutul 31. Drugă a dat emoții echipei gazdă cu un șut violent din lovitură liberă dar Vlăsie a reușit să prindă mingea în doi timpi. Viitorul a forțat egalarea dar după primele 45 de minute scorul era favorabil oaspeților.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa gazdă. Viitorul Ianca a forțat egalarea și a obținut-o în minutul 51, când Dima a trimis mingea, din lovitură liberă, în plasa porții oaspeților.

Inspirat, antrenorul Viorel Tănase l-a trimis în teren, în minutul 66, pe Marius Coman și acesta, după 10 minute, a marcat golul de 2-1 pentru echipa gazdă, după un corner executat de Ciucureanu.

Viitorul Ianca a continuat să atace și putea înscrie din nou, dar mingea șutată din lovitură liberă de Băluță, a fost deviată în corner de portarul celor de la Bacău. Mucuță a fost faultat în suprafața de pedeapsă dar centralul partidei a văzut altceva și i-a acordat cartonaș galben atacantului gazdelor. În minutul 86, Mucuță i-a pasat lui Ciucureanu care a intrat în careu și a dus scorul la 3-1 în favoarea Viitorului Ianca. Mucuță a fost înlocuit în minutul 88 cu Postolea, iar la ieșirea de pe teren a fost aplaudat de spectatorii prezenți la meci.

Dinamo Bacău a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Denis Ganea a primit cartonașul roșu.

Viitorul Ianca: Vlăsie – Iordache, Popa, Moroianu, Ciochină - Chivu (min. 66: Coteț), M. Dima, Băluță (min. 92: Șoptică) - Petrache (min. 66: M. Coman), Mucuță (min. 88: Postolea), Ciucureanu.