Viitorul Ianca a câștigat cu 3-1 derby-ul cu CS Făurei

* echipa din Făurei a controlat jocul în prima repriză și la pauză a condus cu 1-0 * Viitorul a întors rezultatul în favoarea sa, în repriza a doua

Derby-ul județean din Liga a III-a care s-a disputat sâmbăta trecută la Plopu, Viitorul Ianca – CS Făurei, a fost câștigat cu 3-1 de echipa gazdă, după un meci cu două reprize diametral opuse. CS Făurei a fost formația care a controlat jocul în prima repriză și a condus cu 1-0 la pauză, Viitorul Ianca a profitat de pregătirea fizică precară a oaspeților și în repriza a doua a întors rezultatul în favoarea ei.

Irimia a șutat pentru prima dată pe spațiul porții în minutul 2, după care a urmat o perioadă echilibrată de un sfert de oră. Îm minutul 18, după o centrare a lui Bălan, Băluță a trimis mingea pe lângă vinclul porții apărate de Mihai. Două minute mai târziu, după o acțiune prelungită de atac a echipei vizitatoare, mingea a ajuns la Florin Bălan care a șutat la colțul lung, fără nicio speranță pentru portarul gazdelor, min. 20: 1-0, pentru CS Făurei. Putea fi 1-1 în minutul 24, numai că mingea șutată de Preda a lovit transversala porții apărate de Toma.

În minutul 28, Viitorul Ianca a obținut o lovitură liberă, Araujo a șutat plasat, dar mingea a ocolit ținta. La ultima fază a primei reprize, Gîță a trimis mingea pe lângă poartă.

Jucătorii echipei gazdă au ieșit hotărâți de la cabine să întoarcă rezultatul de pe tabelă și puteau egala chiar la prima fază a părții secunde, numai că portarul Toma a reușit să devieze în corner mingea șutată de Araujo. La zece minute de la reluare, la al doilea corner consecutiv, Necoară a centrat în fața porții, iar Marius Coman a restabilit egalitatea, 1-1. Toma a reușit să evite golul în minutul 57 la șutul lui Irimia, dar nu a mai avut replică în minutul 61 când Dima a marcat cu un șut din 4-5 metri, iar Viitorul conducea cu 2-1. Necoară putea înscrie cel de-al treilea gol al gazdelor, dar Toma a reușit in extremis să evite golul. Coman de două ori și Necoară și-au trecut din nou numele pe lista ratărilor. Din minutul 83, CS Făurei a rămas în inferioritate numerică după ce Agache a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. În cel de-al doilea minut de prelungire al părții secunde, Alin Radu a marcat iar Viitorul Ianca s-a impus meritat, cu 3-1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Popa (min. 74: Gorgovan), Preda, Necoară, Coteț (min. 78: Postolea) – Dima, Irimia, Araujo – Băluță, A. Radu, M. Coman (min. 84: Cristea).

CS Făurei: Toma – Niță, Drezaliu (min. 72: Bongou), Gîță, Agache – Bălan, Chihaia, Comșa (min. 37: Vasiliu), Gherghișan (min. 72: V. Ion) – Constantinescu (min. 65: Moise), S. Nicoliță.